Návrat na úvodní stránku
Česky Slovensky English English Deutsch Deutsch  
Přihlášení | Košík | Registrace
PRAŽSKÁ MINCOVNA PRAŽSKÁ MINCOVŇA PRAGUE MINT PRAG MÜNZE CASA DE MONEDA MONNAIE DE PRAGUE ZECCA DI PRAGA CASA DA MOEDA PRAGA MENNICA PRAGA PRASKA KOVNICA NANE PRAG Пражский монетный двор Монетный двор Праге ковница Праг MYNTE PRAG MUNT PRAAG PUDINA PRAGUE RAHAPAJA PRAHA Mėtų Praha Mant Prag Monetărie Praga Menta Prága Nenexhik Pragë Piparmünt Praha Bạc Hà Praha μέντα Πράγα מטבעות מכון פראג 造币钱 सिक्का प्राग ミント プラハ 박하 프라하 پراگ نعناع โรงกระษาปณ์ ปราก  پودینہپراگ პრაღაში ზარაფხანა

ČNB A PRAŽSKÁ MINCOVNA

Pražská mincovna a.s. byla založena na podzim roku 2011. Jejím cílem je ukončit monopol stávajícího dodavatele mincí pro český stát.

Rozhodnutí o vydání českých mincí spadá do výlučné pravomoci České národní banky. Zákonnou pravomocí ČNB je i určení výrobce, který bude ražbou mincí pověřen.

ČNB sjednává ražbu mincí (viz. zákon 6/1993 Sb.,část IV.,§15) u podniků splňujících podmínky pro dodržení požadovaných parametrů. Ty jsou velmi obsáhlé a zahrnují přísné nároky na jakost produkce, bezpečnost i stabilitu mincovny. 

Dnes zajišťuje ražbu českých oběžných i pamětních mincí soukromá společnost Česká mincovna a.s., která sídlí v Jablonci nad Nisou. Tuto státní zakázku získala ještě před vznikem Pražské mincovny a.s. r. 2011. 

 

KVALIFIKACE MINCOVNY PRO DODÁVKY ČNB.

Pro Pražskou mincovnu a.s. bylo výzvou splnění všech podmínek nutných k tomu, aby se v budoucnu mohla ucházet rovněž o ražbu českých pamětních mincí.

Významným úspěchem proto byla kvalifikace Pražské mincovny a.s. v koncesním řízení ČNB na výrobu sběratelských sad oběhových mincí, probíhajícím v r. 2013.

Do tohoto řízení se Pražská mincovna a.s. kvalifikovala. Výsledkem kontroly technické vybavenosti a opatření týkajících se zabezpečení jakosti, která byla provedena pracovníky ČNB ve společnosti Pražská mincovna a.s. bylo zjištění, že Pražská mincovna a.s. prokázala splnění technických předpokladů požadovaných Českou národní bankou.

 (Více o koncesním řízení ČNB zde.).

 

OČEKÁVANÉ VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Vzhledem k skutečnostem, že ražba pamětních mincí ČR probíhá stále na základě smluv uzavřených před vznikem Pražské mincovny a.s. (rok 2011), kdy v ČR neexistovalo konkurenční prostředí, očekáváme v roce 2015 vyhlášení nového výběrového řízení.  

 

ČNB - POTVRZENÍ O KVALIFIKACI
Referenční listina ČNB.
Pozn.: Podpisy jsou z bezpečnostních důvodů v internetové prezentaci rozmazány.


   
Nejvyšší soud odmítl tvrzení České mincovny a.s. Tisková zpráva.

Pražská mincovna a.s. je český výrobce ražeb z drahých kovů.
 

Mincovna | Novinky | Ražby na zakázku | Kalendárium | E-shop | Mapa | KontaktyOznámit chybu | Napište nám
Prazska-Mincovna.cz - Mincovna pro české sběratele. Mince a medaile z drahých kovů. ©2017 Pražská mincovna a.s.