Návrat na úvodní stránku
Česky Slovensky English English Deutsch Deutsch  
Přihlášení | Košík | Registrace
PRAŽSKÁ MINCOVNA PRAŽSKÁ MINCOVŇA PRAGUE MINT PRAG MÜNZE CASA DE MONEDA MONNAIE DE PRAGUE ZECCA DI PRAGA CASA DA MOEDA PRAGA MENNICA PRAGA PRASKA KOVNICA NANE PRAG Пражский монетный двор Монетный двор Праге ковница Праг MYNTE PRAG MUNT PRAAG PUDINA PRAGUE RAHAPAJA PRAHA Mėtų Praha Mant Prag Monetărie Praga Menta Prága Nenexhik Pragë Piparmünt Praha Bạc Hà Praha μέντα Πράγα מטבעות מכון פראג 造币钱 सिक्का प्राग ミント プラハ 박하 프라하 پراگ نعناع โรงกระษาปณ์ ปราก  پودینہپراگ პრაღაში ზარაფხანა
Kardinál Duka převzal ražbu k povýšení Pražského arcibiskupství

PRAHA 11. ČERVNA 2014

Stříbrnou pamětní ražbu Povýšení Pražského biskupství na arcibiskupství převzal v Praze Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Medaili s pořadovým číslem 1 kardinálovi osobně předal předseda představenstva Pražské mincovny Pavel Trtík. Nevšední emise, upomínající na významnou historickou událost českých dějin, se díky velmi nízkému nákladu řadí mezi raritní.

Emise nových pamětních medailí připomíná rok 1344, kdy bylo Pražské biskupství povýšeno na arcibiskupství. Zástupce Pražské mincovny přijal kardinál Duka v Arcibiskupském paláci u Pražského hradu. „Vyjadřuji poděkování a obdiv autorovi mince i Pražské mincovně. Velice si vážím nejen jejich rozhodnutí takto připomenout výročí Arcibiskupství pražského, ale také kvality a krásy provedení medaile“, ocenila hlava české katolické církve nejen samotnou stříbrnou ražbu.

Setkání se neslo v přátelském duchu a rozhovor se brzy tematicky otočil k dějinám křesťanství v Čechách a především v hlavním městě. „Ze zasvěceného vyprávění pana kardinála jsme se dozvěděli další historické souvislosti vztahující se ke vzniku biskupství a arcibiskupství v Praze, takže schůzka pro nás byla zároveň poučná,“ uvedl předseda představenstva a člen emisní rady Pražské mincovny Pavel Trtík, kterého doprovázel výkonný ředitel PMI Jan Hrubý.

Reliéf na lícní straně ražby zobrazuje pohled ze středu Hradčanského náměstí na arcibiskupský palác, nynější sídlo pražských arcibiskupů a vstup do Pražského hradu Matyášovou bránou. V pozadí ční věže Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, sídelního kostela arcibiskupa. Centrální části rubu dominuje bohatě zdobený arcibiskupský znak. Ve středu reliéfního znaku dominuje černý francouzský štít, který respektuje heraldickou modelaci příslušných barev. Pod štítem je zavěšeno pallium jako symbol arcibiskupského úřadu.

Text v okružní borduře rubové strany doplňuje informaci z lícní strany, že „30. 4. 1344“ (římskými číslicemi) papež Kliment VI. vydal v Avignonu zřizovací bulu, která nesla název „Ex superne providentia maiestatis“. Autorem motivu, který novou ražbu zdobí, je akademický malíř Vladimír Pavlica.

- Další křty medailí

Nejvyšší soud odmítl tvrzení České mincovny a.s. Tisková zpráva.

Pražská mincovna a.s. je český výrobce ražeb z drahých kovů.
 

Mincovna | Novinky | Ražby na zakázku | Kalendárium | E-shop | Mapa | KontaktyOznámit chybu | Napište nám
Prazska-Mincovna.cz - Mincovna pro české sběratele. Mince a medaile z drahých kovů. ©2017 Pražská mincovna a.s.