Návrat na úvodní stránku
Česky Slovensky English English Deutsch Deutsch  
Přihlášení | Košík | Registrace
PRAŽSKÁ MINCOVNA PRAŽSKÁ MINCOVŇA PRAGUE MINT PRAG MÜNZE CASA DE MONEDA MONNAIE DE PRAGUE ZECCA DI PRAGA CASA DA MOEDA PRAGA MENNICA PRAGA PRASKA KOVNICA NANE PRAG Пражский монетный двор Монетный двор Праге ковница Праг MYNTE PRAG MUNT PRAAG PUDINA PRAGUE RAHAPAJA PRAHA Mėtų Praha Mant Prag Monetărie Praga Menta Prága Nenexhik Pragë Piparmünt Praha Bạc Hà Praha μέντα Πράγα מטבעות מכון פראג 造币钱 सिक्का प्राग ミント プラハ 박하 프라하 پراگ نعناع โรงกระษาปณ์ ปราก  پودینہپراگ პრაღაში ზარაფხანა

Jedna z prvních českých novoročenek byla mince z pražské mincovny

Zvyk přát si do dalšího roku znali už staří Egypťané. K této příležitosti se obdarovávali symbolem štěstí a boha slunce Ra,  posvátným broukem skarabeem (vruboun posvátný neboli Scarabeus sacer) vyrobeným ze zlata či stříbra nebo často také vyřezaným z drahých kamenů.
K obchodním či firemním novoročenkám můžeme zařadit i unikátní novoročenku rozdávanou pravděpodobně vedoucími zaměstnanci pražské mincovny a možná i představiteli české královské kanceláře na počátku 17. století. Nejedná se však o novoročenku papírovou, ale o stříbrnou minci.

Zlatá replika mince s novoročním přáním.


Na novoročence čteme německý nápis (v českých mincovnách, s výjimkou mincovny v Kutné Hoře, byla úředním jazykem němčina) ZUM NEUEN JAHR 1606 (K NOVÉMU ROKU 1606). Novoročenka ale asi nebyla určena pro rok 1606, jak by se dalo z uvedeného letopočtu předpokládat, ale až pro rok 1607. Uvedený letopočet, jak je na mincích zvykem, uvádí spíš datum výroby.

Novoročenka byla vyražena v pražské mincovně za panování Rudolfa II., tedy v době, kdy byl jejím mincmistrem (dnes bychom řekli ředitelem) štýrský rodák Hanuš Lasanz z Friedenecku. Razidla pak vyrobil pražský zlatník a medailér Jan Konrád Greuter. Že se jedná o novoročenku vyraženou za vedení Hanuše Lasanze, dokládá i Lasanzova mincmistrovská značka ve tvaru dvojité lilie uvedená v lícním opisovém kruhu.


Pražská mincovna spadala pod bezprostřední pravomoc české královské kanceláře a nelze proto vyloučit, že novoročenky sloužily i pro potřebu královských úředníků. Zkratkový opis na lícní straně mince je uveden v latině a v plném znění zní RUDOLPHUS SECUNDUS DEI GRACIA ROMANORUM IMPERATOR SEMPER AUGUSTUS GERMANIA HUNGARIA BOHEMIA REX (Rudolf II., z vůle Boží římský císař, vždy vznešený německý, uherský a český král).

Veškerá práva k výrobě mincí, tzv. mincovní regál, držel panovník jako významný zdroj svého příjmu a opis v tomto provedení se nachází na většině českých ražeb Rudolfa II.

 

 

Použitá literatura, prameny:
Čermák, Kliment a Skrbek, Bedřich: Mince Království českého za panování rodu habsburského. Pardubice 1891
Hanibal, Vladimír a Novák, Emil: Malé groše. Poděbrady 1981
Janovský, Hubert: České Vládní mince. Kartotéka novověku. Praha 1948
Leminger, Emanuel: Umělecké řemeslo v Kutné Hoře. Praha 1926
Nohejlová, Emanuela: Z příběhů pražské mincovny. Praha 1929
pf.cz

Nejvyšší soud odmítl tvrzení České mincovny a.s. Tisková zpráva.

Pražská mincovna a.s. je český výrobce ražeb z drahých kovů.
 

Mincovna | Novinky | Ražby na zakázku | Kalendárium | E-shop | Mapa | KontaktyOznámit chybu | Napište nám
Prazska-Mincovna.cz - Mincovna pro české sběratele. Mince a medaile z drahých kovů. ©2017 Pražská mincovna a.s.