Vzpomínka na Karla IV. ve Vatikánu: premiéra nové ražby i výstava korun

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

VATIKÁN 8. DUBNA 2015

Výročí korunovace Karla IV. císařem Svaté říše římské si ve středu připomněli také ve Vatikánu. V tamním kostele Santa Maria della Pieta se uskutečnila vzpomínková akce nazvaná Modlitba za Evropu. Velkou pozornost budila atraktivní expozice věrných replik tří korun, jimiž byl Karel IV. korunován. Vedle císařské a železné koruny lombardské, to byla také koruna svatováclavská. Tu do Vatikánu zapůjčila Pražská mincovna, která zároveň připravila speciální emisi pamětních ražeb k 660. výročí Karlovy korunovace.

Na akci se sešla řada osobností církevního i politického života. Českou stranu reprezentoval emeritní arcibiskup pražský J. Em. kardinál Miloslav Vlk. Za Evropský parlament se dostavil předseda jeho právního výboru europoslanec JUDr. Pavel Svoboda. V programu též zazněla modlitba za Evropu, kterou pronesl J. Em. kardinál Angelo Sodano, emeritní státní sekretář Svatého stolce. Mezi vzácnými hosty byl i předseda Papežské rady pro kulturu J. Em. kardinál Gianfranco Ravasi.

SLAVNÉ KARLOVY INSIGNIE NA JEDNOM MÍSTĚ

Velkým lákadlem se stala expozice tří korun, které spočinuly na hlavě Karla IV. Jednalo se samozřejmě o jejich věrné repliky. Přesto, spatřit na jednom místě korunu Lombardie, Svaté říše římské i českou Svatováclavskou korunu, byl pro účastníky skutečně nevšední zážitek. Posledně jmenovanou korunu zapůjčila Pražská mincovna, jejíž zástupci přivezli do Vatikánu také razidla k chystané emisi, věnované právě korunovaci Karla IV. hlavou Svaté říše římské.

ČASOVĚ OMEZENÁ EDICE Z RYZÍCH KOVŮ

Ředitel Pražské mincovny Pavel Trtík ve Vatikánu zároveň představil první vyražený exemplář, jehož hranu zdobí datum středeční slavnostní akce 8. 4. 2015. Medaile, nesoucí na lícní straně detailní vyobrazení svatováclavské koruny a na rubové straně korunu císařskou, je dostupná po omezenou dobu, a to ve dvou edicích.
První edice, označená na hraně datem konání ceremonie, byla k dostání pouze pro její účastníky a sběratele, kteří si ji u Pražské mincovny objednali tento den.
Druhá edice bude k dostání po omezenou dobu do vyprodání nákladu. Tyto medaile budou číslované na hraně.

KORUNY I NA KILOGRAMOVÝCH RAŽBÁCH

Emise věnované korunovaci Karla IV. císařem římským zahrnuje ražby zlaté i stříbrné. Jejich průměr činí 50 milimetrů při váze 42 gramů. Vzniknou však také mimořádné ražby o hmotnosti jednoho kilogramu z čistého stříbra. Na pomyslném vrcholu celé emise se pak usadí ražba z ryzího zlata, rovněž o hmotnosti 1000 gramů. Ta vznikne pouze v jediném exempláři.

Všechny kilogramové medaile budou mít průměr 10 centimetrů. Pražská mincovna je v České republice jedinou mincovnou, která razí o tak velkém průměru.

Profil společnosti

Pražská mincovna vstoupila na numismatickou scénu v druhé polovině roku 2011, přesto už si díky originálním a vysoce kvalitním ražbám dokázala vydobýt uznání doma i v zahraničí. Pod jejími produkty jsou podepsaní nejvýznamnější čeští medailéři, jejichž um je zárukou vysoké umělecké hodnoty. Pražská mincovna se ve svých ražbách tematicky vrací především k osobnostem a událostem dávné i moderní české historie. V jejím sortimentu však nechybí ani dárkové ražby k různým slavnostním příležitostem.  

Prodejní galerie Pražské mincovny

Prodejní galerie Pražské mincovny se nachází v prostorách Obecního domu. Návštěvníci zde mohou vidět zlatou a stříbrnou produkci Pražské mincovny, která vznikala po dobu tří let od zahájení ražby.

Kontakt:

Pražská mincovna, a.s.
Jaroslav Tomanec, Obchodní ředitel
E: tomanec@prazska-mincovna.cz
M: +420 603 553 858

 

www.Prazska-mincovna.cz - Mincovna pro české sběratele. Mince a medaile z drahých kovů. ©2017 Pražská mincovna a.s.