English. Welcome at Prague Mint e-shop in english language.
English. Welcome at Prague Mint e-shop in english language.
Deutsch. Willkommen auf der offiziellen E-Shop Prag Münze.
Deutsch. Willkommen auf der offiziellen E-Shop Prag Münze.
Bienvenue sur le e-shop officiel Monnaie de Prague.
Bienvenido a la tienda on-line Casa de la moneda Praga.
Benvenuti nel e-shop Zecca di Praga ufficiale come.
Добро пожаловать на официальный интернет-магазине Пражского монетного двора. Slovensky. Vitajte na oficiálnom e-shope Pražské mincovny a.s.
Česky. Vítejte na oficiálním e-shopu Pražské mincovny a.s.
Puncovní značka a
bazpečnostní certifikát...ke každé naší ražbě!


Razíme z drahých kovů té nejvyšší ryzosti. Dodavatelem speciálních zlatých a stříbrných polotovarů pro výrobu je Vídeňská mincovna. Atypické polotovary dodává Pražské mincovně SAFINA a.s.
1. Puncovní značka

Medaile jsou vyráběny pouze z vzácných, drahých kovů. Jejich ryzost je dle zákona potvrzena odpovídajícím puncem (značkou) českého Puncovního úřadu. Ta je umístěna na hraně, nebo přímo v mincovní ploše medaile.

Puncovní značka pro zlato ryzosti 999/1000. Je tvořena obrazem hlavy orla hledícího vlevo v obrysu kruhu; číslo ryzosti je vyznačeno arabskou číslicí 0, umístěnou v levé spodní části značky.

Puncovní značka na stříbrné zboží ryzosti 999/1000 (ryzost č. 0) je tvořena obrazem hlavy kamzíka hledícího mírně vlevo v obrysu kruhu; číslo ryzosti je vyznačeno arabskou číslicí 0, umístěnou v levé horní části značky.

Puncovní značka však chybí na mincích, vydávaných ČNB. Jejich ryzost je předepsána zákonem o jejich vydání.
2. Certifikát

Certifkát Pražské mincovny a.s. deklaruje pravost ražby, technické parametry medailonu a především počet vydaných kusů. Certifikát je vybaven těmito bezpečnostními prvky.
Bezpečné balení
1. Ceninový papír s vodoznakem (lipový lístek) a vlákny svítícími pod UV světlem. Vodoznak je v papíře viditelný proti zdroji světla. Papír je ještě doplněn o opticky viditelná a neviditelná vlákna svítící v UV oblasti spektra modře a zeleně. Vlákna lze snadno identifikovat pomocí běžné UV lampy použité např. pro kontrolu pravosti bankovek.

2. Plynulý (irisový) přechod barev. Jedná se o plynulý přechod dvou odstínů barev.  

3. Mikrotext. Je použit v gilošovém motivu. Při kopírování dochází k narušení jeho čitelnosti. Pravost lze identifikovat pouhým okem nebo pomocí lupy. Mikrotext je umístěn na přední straně a je vytvořen nápisem MINCOVNA. 

4. Gilošový motiv. Jedná se o složitý obrazec složený z jemných linek. Při pořízení kopie na barevných kopírovacích strojích dochází k rozkladu jemných linek do bodů čtyř barev a tím je narušena jeho kontinuita.

5. Svítící barva pod UV. Na zadní straně je podtiskový rastr v barvě svítící pod UV světlem.