Více o RSS informačních kanálech
Náš RSS informační servis Vám umožní získat aktuální informace přímo do Vašeho počítače stejně snadno jako pomocí elektronických zpráv.
Zlatemince.cz - Numismatika ? Investování ? Zábava !
K využití RSS služby budete potřebovat čtečku RSS zpráv.
Pokud používáte program Internet Explorer starší verze, musíte si čtečku RSS zpráv stáhnout a nainstalovat. Bezplatné čtečky RSS zpráv naleznete běžně na internetu.
Pokud používáte některý z alternativních prohlížečů (Firefox, Maxthon, Opera, Flock) je čtečka RSS zpráv již jejich součástí.
Adresa zpráv, tzv. feedu je https://Zlatemince.cz/Numismatika.xml Pokud chcete dostávat všechny nové zprávy přímo do svého počítače, zadejte a uložte tuto adresu do Vaší RSS čtečky.
RSS informační servis ale můžete sledovat i bez zmíněné čtečky na internetové adrese Zlatemince.cz/RSS - klikněte zde Klasický Zpravodaj na e-mail nebo RSS informační servis ?
RSS informační servis poskytuje aktuální informace všem kteří sledují vývoj na trhu s investičním zlatem a numismatikou. Krátké textové zprávy jsou zde publikovány i několikrát denně, okamžitě po vzniku události. RSS informační servis je vhodný nejen pro novináře ale taky pro zákazníky kteří chtějí mít nové informace takříkajíc z první ruky, dříve než ostatní.
Informační zpravodaj na e-mail budeme i nadále rozesílat zákazníkům pouze 2x do měsíce. Na rozdíl od všeobecného přehledu informací zajišťovaného informačním servisem RSS bude informační zpravodaj zasílaný e-mailem i nadále zaměřený především na představení nových titulů v nabídce našeho e-shopu.
Co je to RSS kanál
RSS je moderní komunikační formát určených pro čtení novinek a aktualizovaných informací na webových stránkách. RSS najdete na stránkách nejčastěji ukryté pod stejnojmennou zkratkou, někdy také jako „RSS feed“ nebo „zdroj RSS“, „kanál RSS“, „RSS Channel“, „informační RSS kanál“ . Často se bude schovávat pod oranžovou ikonkou se třemi obloučky symbolizující vysílání aktuálních zpráv přímo do počítače odběratele RSS kanálu.
Internetové prohlížeče pomocí RSS samy kontrolují, zda se na vašich oblíbených stránkách neobjevila nějaká novinka, a pokud ano, zobrazí ji přímo na vašem počítači.
Víte, že :
informační RSS kanál můžete prohlížet i pomocí oblíbené služby Google ?
RSS zpravodajství z numismatiky pro Vás připravují :
Pavel Trtík
Ing. Jaroslav Tomanec
Michal Mikulenka
Ota Hošek
Jakub Tydlačka
Romana Polášková
Ladislava Tovaryšová
Chcete i Vy publikovat své příspěvky na největším českém a slovenském portále věnovaném investičním zlatu a numismatice ? Napište nám.
Úvod do grošového období (7) Technologie výroby mince a numismatická terminologie
Pro období vrcholného středověku lze mincovní výrobu shrnout takto: Drahý kov byl po příchodu do mincovny dále zpracováván dočišťováním od zbytkových příměsí z hutní výroby.
Následovalo legování, zpravidla přídavkem mědi, pro získání mincovní slitiny o zákonem předepsané ryzosti.
Takto získaná slitina byla odlévaná do tzv. barchanu – zvláštní plátěné formy smáčené vodou. Po následujícím nutném žíhání byl odlitek – tzv. cán, roztepán do podoby pásku (plechu), z něhož mincíři vystřihovali již konkrétní polotovar pro ražbu – nejčastěji kruhový, ale např. i čtverhranného tvaru (mince s tzv. čtyřrázem).
Takto získaný polotovar, nazývaný dobovou terminologií střížkem, byl podroben dalším technologickým operacím, klopování a kvečování, jejichž účelem bylo otupení otřepů po obvodu a vyrovnání stříháním pokrouceného střížku. Po následném žíhání byla ještě zařazena operace bělení, kdy byly výrobní polotovary zbavovány okují vzniklých během žíhání, očištěny od nežádoucích nečistot a chemickou cestou byla vytvořena tenká povrchová vrstva jakostnějšího kovu.
Završením náročného technologického procesu výroby mince byla ražba. Dříve než k ní mohli přistoupit, bylo nutné, aby zvláštní, často nezávislá dílna zhotovila mincovní razidla.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2011