FINANČNÍ POMĚRY V OLOMOUCI na počátku 15. století ve světle židovského rejstříku
Studiu veřejných financí se v posledních letech věnuje v Evropě značná pozornost.
Důležitá úloha zde náleží městu a postavení městských elit, které dnes stejně jako v minulosti ovlivňují způsob vedení městských financí, zejména městských fiskálních systémů. Prostor pro jiné prostředníky finanční politiky ve městě závisí pak na tom, nakolik jsou městské elity schopny monopolizovat vládu nad městem.
Politické a ekonomické problémy Moravského markrabství v 15. století měly nepříznivý dopad nejen na samotný fiskální systém, zejména vypisováním nových daní a zvyšováním daňového břemene k pokrytí rostoucího městského veřejného dluhu. Finanční krize, bankroty a finanční reformy měly také dopad na účast měšťanů a cechů při provádění městské fiskální politiky, jež byla spojena s politickou emancipací městského stavu. Obecně platí, že finanční krize se objeví tehdy, když strukturální výdaje převýší běžné fiskální příjmy a znemožní půjčit si peníze na pokrytí běžných finančních závazků. Dopad krize na veřejné finance a jejich správu spočívá pak v tom, že město je nuceno využít svých finančních rezerv. Tento neustále rostoucí tlak na městské finance vedl v minulosti ke zvyšování nepřímých daní nutných na pokrytí vzniklého dluhu způsobeného prodejem ročních rent.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2016.
Český „dukát“ roku 2012 Vyhlášení výsledků
Několik čísel nazpět jsme vás vyzývali, abyste se zúčastnili a pomohli nám vybrat nejkrásnější numismatické dílo vzniklé v loňském roce na území České republiky a Slovenska.
Nyní přinášíme výsledky.
Naši čtenáři do soutěže nominovali celkem sedmnáct děl, mezi kterými se jen těžko vybíralo. Naštěstí jsme nemuseli vybírat my, ale porotu tvořili návštěvníci našich webových stránek – www.mince-bankovky.cz. Dohromady jich hlasovaly téměř čtyři stovky.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2013