Mincovna

15 BŘEZEN 1939

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

Bohumil Hrabal
Sté výročí narození českého spisovatele - unikátní ražbA.

PRAHA 18. BŘEZNA 2014

Sto let by 28. března oslavil významný český spisovatel Bohumil Hrabal. Památce tohoto osobitého autora vzdává hold Pražská mincovna sadou tří exkluzivních ražeb. Jejich atraktivitu podtrhuje skutečnost, že návrhy, dle kterých vznikly, byly původně určeny pro pamětní 200,-Kč mince České národní banky. Unikátní kolekce nese signaturu hned tří současných špičkových umělců: Majky Wichnerové, Luboše Charváta a Miroslava Rónaie.


Bohumil Hrabal nenapsal jen jednu knihu. Proč by tedy jeho památku měla připomínat pouze jedna mince? Tuto otázku si položila emisní rada Pražské mincovny, když vybírala motiv pro ražbu, která tohoto velikána české literatury bude navždy připomínat. Výsledkem jednání je tak sada tří pozoruhodných ražeb, námětů, které by jinak upadly v zapomnění.

Vybrat tři motivy z téměř padesátky návrhů, které umělci původně zaslali do soutěže ČNB, však nebylo vůbec snadné. „Mezi desítkami návrhů byla celá řada skvostů, které by jistě oslovily nejen sběratele, ale i lidi, kteří mají k Hrabalovi a jeho dílu vztah. Emisní radu tedy čekaly dlouhé hodiny porovnávání, diskuzí a hodnocení. A výběr byl o to náročnější, že se nejednalo pouze o jeden titul. Sada několika ražeb totiž musí vždy působit jako harmonicky vyvážený celek,“ uvedl předseda představenstva, člen emisní rady Pražské mincovny Pavel Trtík.
 

NÍZKÝ NÁKLAD - VYSOKÁ CENA? ZDE NEPLATÍ

Kolekce upomínající na Bohumila Hrabala udělá radost nejen milovníkům umění, lidem hledajícím exkluzivní dárek nebo sběratelům. Je zároveň dobrou investicí, kterou garantuje maximální čistota kovu a především nízký počet vyražených exemplářů. Například sad s ražbami o hmotnosti jedné trojské unce mincovna vyrobí pouhých padesát.
Menších o poloviční váze bude jen pět set a tuto sadu tří ražeb nabízí e-shop Pražské mincovny za 1890 korun. „Paradoxně i při tak nízkém nákladu vychází gram stříbra po přepočtu na jeden gram levněji, než u pamětních mincí ČNB, kterých se přitom vydávají tisíce,“ poznamenal Jaroslav Tomanec z ekonomického oddělení Pražské mincovny. 

Kolekce ke stému výročí narození Bohumila Hrabala mincovna razí ve dvou velikostech z čistého stříbra. Nechybí ani exkluzivní medailon z ryzího zlata. „Jedná se skutečně o pouhý jediný exemplář v provedené proof a jeden v úpravě standard,“ potvrdil Tomanec. Více informací o cenách a technických parametrech uvádějí stránky distributora Zlatemince.cz.


Popis

Lícní strany ražeb zachycují podoby Bohumila Hrabala ve zralém věku jako přemýšlejícího literáta, s charakteristickým kloboukem a šálou jako častého hosta hospody U Zlatého tygra s pěnivým nápojem v ruce a jako zadumaného spisovatele nad listy papíru, přes něž je jeho autogram.

Rubové strany nám přibližují Hrabalův život a není náhodou, že na všech třech medailích se objevuje motiv kočky. Po smrti milované manželky Elišky propadl spisovatel depresím a kočky, kterými se obklopil, mu pomáhaly zahnat osamělost.

Na motivu od Majky Wichnerové dále najdeme siluetu nymburských hradeb a pivovaru s komínem. Ten čtenářům přiblížil Bohumil Hrabal v Postřižinách a ve filmové podobě ukázal režisér Jiří Menzel. Nad knihou je mořská panna, kterou měl Hrabal vytetovanou již od mládí na prsou (a přitom chtěl lodičku) a vypráví o ní v povídce ze sbírky Krasosmutnění.

Kompozice Luboše Charváta zobrazuje autorovo rukopisné a podepsané vyznání, obdivující krásný život i s trochou sarkasmu („Ne, že by byl, ale já ho tak vidím.“)

Třetí motiv Miroslava Rónaie zobrazuje spisovatelovo známé dílo Ostře sledované vlaky jako knihu, na jejímž hřbetu se prolínají symboly času (stopky) a vlaků (lokomotiva) a evokuje i úspěch filmového přepisu novely. A vpravo na stránce se stylizovanou postavou spisovatele je opět všudypřítomná kočka.


Nejpřekládanější český autor

Bohumil Hrabal se narodil 28. Března 1914 v Brně Židenicích svobodné matce Marii Kiliánové. Příjmení Hrabal dostal až poté, kdy se jeho matka provdala za Františka Hrabala, který pracoval jako účetní v malém pivovaru v Polné. Oba rodiče se věnovali divadlu a zajímavostí je, že také mladý Bohumil se už ve čtyřech letech objevil v Jiráskově hře Vojnarka.

Bohumil Hrabal se stal nejpřekládanějším český spisovatelem současnosti. Řada jeho děl byla zfilmována, tragikomedie z období druhé světové války Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela získala dokonce Oscara (1967) za nejlepší cizojazyčný film. Hořce poetický film Skřivánci na niti z roku 1969 se po dvaatřiceti letech, kdy ležel v trezoru, dočkal Zlatého medvěda, hlavní ceny filmového festivalu v Berlíně. Po dramatických událostech v roce 1968 a v době normalizace se Hrabal stává nežádoucím a několik let nemůže oficiálně publikovat. Přesto dál píše a vznikají slavná díla, například Obsluhoval jsem anglického krále nebo trilogie Postřižiny. (Oba tituly byly též zpracovány filmově.) Úplné satisfakce se Hrabal dočkal až po roce 1989, kdy se stal nejčtenějším českým spisovatelem. Zemřel po pádu z okna pražské nemocnice Na Bulovce 3. února 1997.


Profil Společnosti


Pražská mincovna vstoupila na numismatickou scénu v druhé polovině roku 2011, přesto už si díky originálním a vysoce kvalitním ražbám dokázala vydobýt uznání doma i v zahraničí. Pod jejími produkty jsou podepsaní nejvýznamnější čeští medailéři, jejichž um je zárukou vysoké umělecké hodnoty.

Novodobá Pražská mincovna byla založena v roce 2011, aby navázala na kdysi slavné období mincovnictví v královském městě Praze. Tradice ražby mincí v české metropoli je starší než vídeňská, Praha však neměla to štěstí, aby se v ní razilo nepřetržitě. Naposledy byla činnost pražské mincovny přerušena v roce 1856 a výroba mincí se soustředila do Vídně.

Pražská mincovna se zaměřuje na výrobu pamětních medailí tematicky čerpajících z bohatého odkazu českých dějin. Proto v nabídce nechybí například tituly připomínající korunovace českých panovníků, jakými byli Přemysl Otakar I., Přemysl Otakar II., Jan Lucemburský, Karel IV. a další králové nebo významné osobnosti, mezi nimiž vyčnívá postava patrona českých zemí knížete Svatého Václava.

Pražská mincovna neopomíjí ani témata evropské a světové historie. Ta najdeme například v unikátním sběratelském programu Kalendárium. Samostatnou kapitolou jsou dárkové medailony určené k různým slavnostním příležitostem. Mincovna z hlavního města České republiky je rovněž připravena přijímat zakázky pro ražbu medailí i oběžných mincí z celého světa.

Společnost Pražská mincovna a. s. dnes sídlí v památném Obecním domě na Náměstí Republiky, kde se nachází také její prodejna. Další prodejnu otevřela mincovna v historickém centru hlavního města Slovenska Bratislavě.

Prodejní galerie Pražské mincovny se nachází v prostorách Obecního domu. Návštěvníci zde mohou vidět zlatou a stříbrnou produkci Pražské mincovny, která vznikala po dobu tří let od zahájení ražby.

 

FOTOGRAFIE pamětních medailí v tiskové kvalitě naleznete ZDE:
http://prazskamincovna.cz/fb/Bohumil-Hrabal.zip