Pražská mincovna: Z důvodu celozávodní dovolené (22.7.-4.8.) je dostupnost výrobků mincovny omezena.
Mincovna

Petra Lamačová

Petra Lamačová - Čánská


(27. 5. 1983)

Výtvarnice Petra Lamačová je další z řady mladých vynikajících talentů české numizmatiky. V roce 2011 ukončila Akademii výtvarných umění a na čtyři měsíce odcestovala do Indie a Nepálu. Po návratu působila jako pedagog na Střední uměleckoprůmyslové škole v Jablonci nad Nisou, kde vyučovala dějiny výtvarné kultury a výtvarné předměty. Posléze začala učit také na tamní Vyšší odborné škole, která se specializuje na mincovní a medailérskou tvorbu.  Její vůbec první realizovanou ražbou byla medaile připomínající sklářskou osadu Kristiánov, coby absolventská práce na VOŠ. Prvními pracemi pro Pražskou mincovnu se stal medailon Štěstí a pamětní medaile ke stému výročí úmrtí spisovatele Zikmunda Wintera.

Petra Lamačová se narodila v Jablonci nad Nisou. Zajímá se o grafickou tvorbu a její techniky (absolvovala stáž v grafickém ateliéru AVU). Je také vášnivou cestovatelkou, ráda poznává nová místa, nové lidi a cizí kultury. Navštívila celou řadu zemí nejen v Evropě, ale také v Africe a Asii. Od dubna 2013 je na mateřské dovolené, přitom se stále snaží věnovat numizmatické tvorbě, především pro Pražskou mincovnu. 

INTERVIEW  

Máte nějaké vyhraněné historické období, z něhož čerpáte inspiraci?  
Je těžké vyzdvihnout jedno historické období, které mě zajímá, inspiruje. Co se týče obecných dějin umění, nikoliv jen těch numismatických, tak je to asi období renesance, potažmo antiky. Každá doba má své velké osobnosti, tak pak si dovolím vyzdvihnout jména umělců. Líbí se mi práce Berniniho, Caravaggia v baroku, stejně jako souputníka realistů a impresionistů sochaře Augusta Rodina.  

Kteří profesoři vás ve vašem oboru nejvíce ovlivnili?
 
Co se týče mé medailérské práce, ovlivnilo mě hned několik lidí. Za všechny mohu jmenovat pana Jiřího Dostála a pana Koňáka na SUPŠ A VOŠ v Jablonci nad Nisou. Na AVU v Praze to pak byl pan profesor Jan Hendrych s Doc. Miladou Othovou. A nesmím zapomenout na pana profesora Jiřího Harcubu, kterému vděčím za mnohé. Byl mým oponentem k diplomové práci na Akademii. Měla jsem tu čest s ním konzultovat. Předal mi mnohé ze své filosofie k medailím, ale i k životu.  

Prozradíte ražbu, která vás nejvíce potěšila?  
Asi největší radost mám z pamětní medaile připomínající první ženu ve vesmíru, tedy Valentinu Těreškovovou. Titul je součástí programu Kalendárium 2013.Přehled dostupných ražeb nesoucích rukopis Petry Lamačové - Čánské

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
4,8


Hodnotilo 4 sběratelů. Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!

ZLATÉ MINCE SOUČÁSTÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

Stránky Zlatemince.cz byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní informační zdroj. Cílem jeho digitalizace Národní knihovnou je, aby byl uchován do budoucna a stal se součástí kulturního dědictví českého národa. Proto je obsah stránek Zlatemince.cz archivován několikrát ročně. Archivní záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

České mince a v Čechách vyráběné medaile jsou dokladem kulturní a technické vyspělosti národa. Jsou nositeli ideálů své epochy a dobovým poselstvím budoucím generacím.

České mince