Mapa Numismatika Amber Route - Wroclaw Ag Unc. - Niue Island

Amber Route - Wroclaw Ag Unc. - Niue Island

Náhled Averzní strany - Amber Route - Wroclaw Ag Unc. - Niue Island Náhled Reverzní strany - Amber Route - Wroclaw Ag Unc. - Niue Island

Stříbrná mince běžné kvality
Emitent: Niue
průměr: 38,61 mm
hmotnost: 28,28 g
obsah drahých kovů: 925/1000 Ag
nominál: 1 Dollar
náklad: ks
provedení: unc.
emise:

ČESKÝ PUNC
Řádně označeny puncovní značkou.

Transformers

Transformers ze stříbrného plátna na stříbrné minci !

Firma Hasbro přišla v roce 1984 s novým fenoménem. Stali se jím první transformeři - Optimus Prime, Megatron, Bumblebee, Jazz a Starscream. Tato hračka byla tak populární, že inspirovala řady seriálů, vycházel jim věnovaný komiks a byl natočen i celovečerní animovaný film (Transformers: The Movie), kde jsou poprvé zmíněny dvě znepřátelené strany Autoboti a Deceptikoni.

Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autoboů a „zlých“ Deceptikonů. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, proměnila se naše planeta v bojiště oživlých mechanických obrů.

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek nebo stroj fascinují a inspirují dodnes nejen malé inženýry ale i jejich tatínky...

Australská mincovna Perth Mint letos uvádí na český trh stříbrné mince s postavami hlavních hrdinů - Optima Prima a Megatrona.

Mince, které si mohou zájemci objednat u autorizovaného distributora pro český slovenský trh na Zlatemince.cz nebo přímo zakoupit ve specializované prodejně v budově Obecního domu v Praze se české sběratelské veřejnosti představí taky na výstavě Sběratel 2009, která proběhne ve dnech 3.-5. září na výstavišti v Holešovicích.

ZE SVĚTA KOVOVÝCH ZNÁMEK (47)

Početní peníze I.

V seriálu o kovových známkách nemohou chybět sběratelsky velmi oblíbené početní peníze. Tzv. vládní tvoří hranici mezi numismatikou a exonumií, soukromé početní peníze či žetony mezi numismatikou a medailistikou. Zastavme se nejprve u prvních.

Počítání „na linkách“ byl způsob provádění matematických operací známý již ve starověku. Sumy se v yjadřovaly kladením kaménků či kostek na desku s liniemi zvanou abakus. Jednotlivé linky měly hodnotu řádů jedniček, desítek, stovek, tisíců atd., mezer y v yjadřovaly poloviny čili pětky, padesátky atp. Znalost této matematické metody přešla jako kulturní dědictví antiky do doby středověku. Zda byla předána z Byzance prostřednictvím křížov ých v ý prav, nebo jinak, o tom se vedou polemiky. Na přelomu vrcholného a pozdního středověku se vyvinuly k tomuto účelu zvláštní pomůcky ražené jako mince z mědi a jejích slitin, početní peníze.1 Jejich pomocí se na abaku vyjadřovaly sumy a různé početní úkony a měly tak důležité místo v obchodních praktikách středověku. Nejstarší početní peníze z konce 12. století byly užívané kupci v Itálii (obr. 1), odtud se obchodem rozšířily v polovině 13. století do Francie, v 14. století se razily v Holandsku a Anglii, později také v Německu.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2019.

Bratislava
Bratislava, Dunajská 68
Prodejna mincovny
Praha
Praha, Obecní dům
Prodejna mincovny
Vsetín
Vsetín, budova Státní banky Československé
Prodejna numismatiky
Obecní dům
Praha, Obecní dům, 2. patro
Prodejna numismatiky