Dovoz sběratelských a uměleckých předmětů ze zemí mimo EU je drahý.
Díky DPH se prodraží až o pětinu.
Přímý dovoz sběratelských předmětů fyzickými osobami ze zemí, které nejsou členy Evropské unie je předmětem dodatečného zdanění. daní z přidané hodnoty ( DPH ). Většina uměleckých a sběratelských předmětů mimo např. knih přitom spadá do vyšší, 19ti procentní sazby.
Co všechno spadá do této kategorie ? Mince, bankovky, sběratelské karty, felaristika, obrazy, grafiky, sochy, prakticky vše co se sbírá.
Kterých zemí se to týká především ? Bohatá nabídka sběratelských a uměleckých předmětů je především na americkém, australském, kanadském, ale i ruském a japonském trhu.
NÁLEZY BENÁTSKÝCH MINCÍ v Olomouci
Jedná se příznačně o místo, které bylo od konce 19. století několikrát zkoumáno archeology a může se tedy vykázat řadou nálezů, včetně mincí.
Mimořádně cenná lokalita Václavského (Dómského) návrší s katedrálou sv. Václava, kapitulním děkanstvím, pozůstatky středověkého hradu a torzálně dochovanou románskou architekturou byla díky příhodné poloze poprvé osídlena již v pozdní době kamenné, dále pak v době bronzové a od 9. století je obydlena kontinuálně až dodnes.
V průběhu výzkumů, prováděných na této lokalitě v osmdesátých letech 20. století pod vedením Víta Dohnala, byly kromě jiných artefaktů nalezeny i dva benátské groše – matapany ze 13. století. Starší typ (obr. 1), objevený v sekundární poloze při západním obvodu studňovité jámy v hloubce 155 cm pod povrchem spolu s větším množstvím chaoticky nahromaděných lid
ských kostí a jejich zlomků, dal razit benátský dóže Marino Morosino (1249–1253), původcem mladšího typu (obr. 2) je Morosinův nástupce Ranieri Zeno (1253–1268). Uvedené benátské groše přitom nejsou jedinými z Olomouce známými středověkými ražbami italské provenience. V Benátkách má svůj původ také denaro piccolo, nejnižší mincovní nominál (12 denari picco
li = 1 soldo), nalezený při výzkumu v Pekařské ulici ve vrstvě datované do 13. století. Další ražba z regionu Benátska byla objevena při výzkumu na Náměstí Hrdinů.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2016.