Stojící panovník a heraldický orel Velmi vzácný pražský dvoutolar Rudolfa II. z roku 1601
Přibližně před rokem jsem na stránkách časopisu M&B (2/2013) numismatickou veřejnost upozornil na unikátní jáchymovskou ražbu – dvoutolar se značkou mincmistra Pavla Hofmanna z roku 1590 typu: poprsí panovníka/ letící „abondiovský“ orel.
Je proto dosti překvapivé, ale o to více pro českou numismatiku důležité, že se v relativně krátké době podařilo podchytit další novou, v numismatické literatuře a odborném tisku dosud nepopsanou, českou dvoutolarovou ražbu.
České dvoutolary z přelomu 16. a 17. století bezpochyby patří mezi velmi vzácně se vyskytující nominály vládní mince v zemích Koruny české. Ve veřejných i soukromých sbírkách jsou tyto mince zastoupeny poměrně zřídka. Ve vybraných věhlasných a známých sbírkách byly zastoupeny celkově asi jen 60 kusy a z toho se v jedné třetině případů jednalo o ražby pocházející z pražské mincovny.2 Není podle mě od věci, nejprve si znovu připomenout pár základních informací souvisejících s tímto vzácným nominálem. K nim především počítám skutečnost, že po odmítnutí říšského mincovního řádu zavedeného v Čechách roku 1561 císařem Ferdinandem I. došlo v českých zemích k návratu k tolarové měně, což bylo ujednáno 28. ledna 1573 na jednání českého sněmu a 17. března 1573 potvrzeno císařem Maximilianem II. Jelikož nebyl ihned vydán nový mincovní řád, byla tolarová ražba zahájena podle mincovního řádu Ferdinanda I. z 30. září 1547.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2014.
ANGLIE 5 £ 2015 Významné detaily bankovky
Bank of England v druhé polovině roku 2016, 13. září, uvolnila do oběhu novou bankovka o nominální hodnotě 5 £ (pound sterling, British pound;GPD).
Za poznámku jistě stojí, že označení libry je v anglickém jazyce umístěno před sumu (číslici; £ 5). Bankovka je datována rokem 2015. Odpovídající katalogizace je Pick#394a–b. Pick#394a je emitována v rozsahu #AI–AN, kdežto Pick#394b má #AM–AP. Obě varianty jsou signována více guvernérkou Victorií Clelandovou.
V časopisu Mince & Bankovky byl v čísle 4/2016 (3234) publikován článek, který bankovku prezentoval z pohledu všeobecné makro poziční skladby. Bankovka má polymerový charakter, což je základní novinka. Centrální banka do té doby polymerní substrát při tisku svých bankovek nepoužila a to ani minimálním zastoupením biaxiálně orientovaného polypropylenu (BOPP). Bankovka bude v oběhu společně s posledně emitovanou bankovkou o shodné nominální hodnotě do počátku května 2017, kdy bankovka Pick#391a–d (2002) bude z oběhu stahována do 31. 5. 2017. Nová bankovka má rozměr 125 x 65 mm. Bankovka není vybavena klasickým vodoznakem, ale tzv. Tiskovým stínovaným obrazem (shadow image). Pouze pro zajímavost uvádíme, že první bankovka o nominální hodnotě 5 £ byla emitována v letech 1957-1967 a jednalo se o Pick#371 a Pick#372 na aversu s nosným portrétem Britannia, což bylo ženské zpodobnění ostrovů v zeměpisné oblasti označované Velká Britanie a Irsko.Na reversu bankovek byl zobrazen lev. Současně banka připravuje emisi ©2015 Issue doplnit bankovkami o nominální hodnotě 10 (zhruba v polovině roku 2017) a 20 £ (v průběhu roku 2020).
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2017.