Plavky z ryzího zlata
Tokyo - Každá žena ví jak těžké je vybrat ty správné plavky. Pokud si však pořídíte plavky, které Vám dnes přiblížíme, je jisté, že nejen upoutáte pozornost, ale budete se doslova koupat ve zlatě.
Ginzo Tanaka představuje luxusní dámské plavky, šaty s přehozem a plážový klobouček vyrobené z ryzího zlata. Jsou ručně tkané z dlouhých vláken ryzího zlata, tenkých jako lidský vlas. Jejich výroba trvala několik měsíců. Každá nit plavek je spletena ze šesti zlatých vláken tloušťky 90 mikronů. Šaty jsou spleteny ze čtyř vláken.
Plavky váží 500 gramů. Byly vyrobeny prastarou technikou jejíž stáří se odhaduje na 1300 let. Cena plavek je 10.000-000 yenů, tedy přibližně 80.000 USD. Šaty s ručně tkaným přehozem váží již 1.1 kg a cena je 30.000.000 yenů.
NÁLEZY BENÁTSKÝCH MINCÍ v Olomouci
Jedná se příznačně o místo, které bylo od konce 19. století několikrát zkoumáno archeology a může se tedy vykázat řadou nálezů, včetně mincí.
Mimořádně cenná lokalita Václavského (Dómského) návrší s katedrálou sv. Václava, kapitulním děkanstvím, pozůstatky středověkého hradu a torzálně dochovanou románskou architekturou byla díky příhodné poloze poprvé osídlena již v pozdní době kamenné, dále pak v době bronzové a od 9. století je obydlena kontinuálně až dodnes.
V průběhu výzkumů, prováděných na této lokalitě v osmdesátých letech 20. století pod vedením Víta Dohnala, byly kromě jiných artefaktů nalezeny i dva benátské groše – matapany ze 13. století. Starší typ (obr. 1), objevený v sekundární poloze při západním obvodu studňovité jámy v hloubce 155 cm pod povrchem spolu s větším množstvím chaoticky nahromaděných lid
ských kostí a jejich zlomků, dal razit benátský dóže Marino Morosino (1249–1253), původcem mladšího typu (obr. 2) je Morosinův nástupce Ranieri Zeno (1253–1268). Uvedené benátské groše přitom nejsou jedinými z Olomouce známými středověkými ražbami italské provenience. V Benátkách má svůj původ také denaro piccolo, nejnižší mincovní nominál (12 denari picco
li = 1 soldo), nalezený při výzkumu v Pekařské ulici ve vrstvě datované do 13. století. Další ražba z regionu Benátska byla objevena při výzkumu na Náměstí Hrdinů.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2016.