Mincovna

Kolekce s esencí krásy českých svátků

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

PRAHA 26. LISTOPADU 2013

Volnou kolekci medailonů z drahých kovů věnovanou půvabu českých křesťanských tradic začala razit Pražská mincovna. K již existujícímu titulu s Mikulášem a čertem tak brzy přibude téma Vánoc, Tří králů a jako poslední v řadě se objeví téma velikonoční. Jednotlivé medailony budou vycházet vždy před konkrétními událostmi.

Svátky nejkrásnější, svátky spojené s dětstvím. Kdo by si dokázal představit zimu bez magické vánoční atmosféry, jaro bez Velikonoc, které jsou signálem, že období plné barev a svěžích vůní je už za dveřmi? Ke svátkům, které každoročně slavili už naši předkové, patří také mikulášská tradice a den Tří králů. Těmto čtyřem významným událostem vzdává hold volná kolekce umělecky zpracovaných témat vyražených do drahých kovů.

Dárek, který nezestárne  

Medailony, jež mají potěšit srdce pamětníků i mladších generací, jsou vyvedeny ze zlata a stříbra nejvyšší čistoty. To je v době nejistých ekonomických vyhlídek pro mnohé určitě zajímavý faktor. Žádný kov sám o sobě však nevyváží hodnotu vzpomínek, které jsou pro každého osobním pokladem. Až obraz do kovu zvěčněný má schopnost tyto vzpomínky koncentrovat a kdykoliv je zase vyvolat.

„Dárky mají v dnešní konzumní společnosti obvykle krátké trvání. Koupíme si mobilní telefon, abychom se za půl roku ohlíželi za modernější a výkonnější verzí. Účel pamětní medaile je ale naprosto jiný. Ta nám bude totiž navždy připomínat chvíle spojené s určitým obdobím, s lidmi, s nimiž jsme něco krásného prožili,“ zamýšlí se mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík.

Tematické zaměření nové emise oceňuje i pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka. „Aktivity, které připomínají tajemství křesťanských svátků a zdůrazňují jejich duchovní povahu, rádi vítáme," říká k tématu nejvyšší zástupce římskokatolické církve v České republice. „Vánoční medaile Pražské mincovny k nim patří,“ dodal Dominik Duka.

Zlato i stříbro ve dvou velikostech

Jak už u ražeb Pražské mincovny bývá zvykem, i tentokrát se motivy objeví v několika povrchových úpravách a velikostech. Cenově nejdostupnější stříbrné medailony mají průměr 25, větší pak 50 milimetrů. Obě velikosti mincovna uvádí ve třech úpravách: standard, proof (leštěný povrch) a ušlechtilá patina. Medailony z ryzího zlata jsou vyvedeny ve stejných velikostech v úpravě standard i v luxusním provedení proof. Všechny exempláře ze žlutého kovu mají vyražené pořadové číslo na hraně, čímž se stávají skutečnými unikáty. Ke každému medailonu dodává mincovna působivou dárkovou krabičku a certifikát pravosti ze Státní tiskárny cenin. Emise je početně limitovaná.Pražská mincovna vstoupila na numismatickou scénu v druhé polovině roku 2011, přesto už si díky originálním a vysoce kvalitním ražbám dokázala vydobýt uznání doma i v zahraničí. Pod jejími produkty jsou podepsaní nejvýznamnější čeští medailéři, jejichž um je zárukou vysoké umělecké hodnoty. Pražská mincovna se ve svých ražbách tematicky vrací především k osobnostem a událostem dávné i moderní české historie. V jejím sortimentu však nechybí ani dárkové ražby k různým slavnostním příležitostem.