Pražská mincovna: Z důvodu celozávodní dovolené (22.7.-4.8.) je dostupnost výrobků mincovny omezena.
AKTUALIZUJTE STRÁNKU: Stiskem kláves F5 obnovíte plný obsah této stránky.
Mincovna

Odražky české mince 20 hal. vyražené v Pražské mincovně pro ČNB!Hodnota mincí neroste jen s jejich stářím. Menší počet exemplářů umocňuje dramaticky jejich vzácnost. Výjimečnou minci tvoří její výjimečný příběh. Proto patří k nejvzácnějším i tyto zkušební odražky mince 20 hal. První ražené novodobou Pražskou mincovnou pro Českou národní banku. Nikdy se nedostaly a zřejmě se ani nikdy nedostanou do rukou sběratelské veřejnosti. Nyní Vám je představíme...

První odražky 20 hal. mince z dílny Pražské mincovny...

Odražky mince 20 hal. razila poprvé v roce 2013 Pražská mincovna a.s. dle zadání ČNB pro účely koncesního řízení.

Unikátní odražky 20 hal. mince byly raženy ve stejném průměru a tlouštce původní, dnes již neplatné mince, liší se však od ní materiálovým složením.

Odražky mince byly raženy jak v provedení b.k., tak i v provedení špičková kvalita, ražené z leštěných razidel.

Každý z odražků mince je označen ročníkem 2013 a značkou (písmeno B).

Odražky 20 hal. mince ČNB si může sběratelská veřejnost prohlédnout v expozici prodejní galerie Pražské mincovny a.s. v pražském Obecním domě, kde jsou vystaveny společně se symbolem naší korunové měny, replikou Svatováclavské koruny Karla IV.

Původní mince 20 haléřů byla vyrobena z materiálu obsahujícího 990 dílů hliníku a 10 dílů hořčíku. Více informací v encyklopedii českých mincí zde. Tato původní mince 20 hal. je dnes již neplatná (od 31. října 2003). Stejně tak i tyto vzácné odražky mince ražené o 10 let později nejsou platnou mincí a nemohou být užity v platebním styku! Zde poprvé oficiálně představené odražky mince 20 hal. označené značkou B nebyly nikdy v oběhu. Jsou neprodejné! Případný, neočekávaný, výskyt těchto exemplářů na numismatickém trhu, je proto nutně jednoznačně pouze jejich neautorizovaným napodobením - falsem.

počty raritních ražeb odražků mince 20. hal., ražených v  pražské mincovně...*

Mědinikl (kov bílý):
13 ks provedení proof
23 ks provedení bk

Mosaz (kov žlutý):
14 ks provedení proof
20 ksprovedení bk

Měď (kov červenohnědý):
16 ks provedení proof
23 ksprovedení bk

* pozn.: 3 ks odražků mincí každého provedení od každého kovu byly odkoupeny Českou národní bankou pro archivní účely.

HODNOCENÍ JAKOSTI MINCÍ ČNB...


Během koncesního řízení ČNB pečlivě zkoumali kvalitu každého odražku  mince čtyři hodnotitelé. Hodnocenými parametry byly rytecká úprava letopočtu, rytecká úprava značky, vyražení reliéfu, rovina mincovního pole, tolerance průměru, rovnoběžnost stran, vroubkování, leštění povrchu, matování povrchu, výskyt cizích těles, otřep, skrvrny a šmouhy, vrypy a jámy, provedení obruby, provedení fabionu, moiré, nehomogenní meteriál, otisky prstů, nečistoty na povrchu a případné další vady.

Každý parametr byl hodnocen počtem bodů 0-100. Všechny hodnocení pak byly průměrovány. Kvalita vzorových odražků mincí připravených Pražskou mincovnou byla ohodnocena počtem 96,05 bodu! Odražky připravené Českou mincovnou byly ohodnoceny počtem 99,17 bodu.

"To, že jakost našich prvních mincí je srovnatelná s odražky mincovny užívající téměř 20ti letý monopol na výrobu českých mincí, potvrzuje úžasnou dynamiku rozvoje nejmladší evropské mincovny - Pražské mincovny." uvádí k hodnocení nezávislých odborníků ČNB Ladislav Gášek, obchodní manager Pražské mincovny.

Za mimořádně významné považujeme i vyjádření zástupců ČNB týkající se technické kapacity a opatření týkajících se zabezpečení jakosti ve společnosti Pražská mincovna a.s.

Pražská mincovna se tak výrazně přiblížila svému cíli: ražbě všech českých oběhových a pamětních mincí, jejichž jediným oprávněným emitentem je ČNB.

20 hal. od Pražské mincovny
Referenční listina ČNB.
Pozn.: Podpisy jsou z bezpečnostních důvodů v internetové prezentaci rozmazány.