Mincovna

Jiří Dostál

Jiří Dostál


(1. 10. 1945)

Akademický sochař Jiří Dostál je autorem celé řady návrhů českých pamětních mincí a medailí. Jako všestranný umělec, proslulý řemeslnou precizností, se ale zabývá také grafikou, malbou a průmyslovým designem. Za sebou má desítky výstav doma i těch pořádaných za hranicemi České republiky. Dlouhá léta působil jako ředitel Střední umělecko-průmyslové a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou. Jako rodák z Nové Paky, místa zasvěceného motocyklovému sportu, je dodnes náruživým motorkářem. První motocykl si ostatně koupil za peníze, které získal za vítězství v soutěži na pamětní minci Jana Evangelisty Purkyně už v roce 1967. Možná právě kvůli vztahu k motorům si obzvláště cení medaile, na níž vyobrazil mistra světa ve Formuli 1 Miku Häkkinena, s nímž se také osobně sešel. Umělec je také autorem zlaté pamětní medaile věnované návštěvě prezidenta USA Baracka Obamy v Praze. K jeho posledním dílům patří medaile připomínající sté výročí narození režiséra animovaných filmů Jiřího Trnky (2012, Pražská mincovna).

Jiří Dostál vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě, pak se přihlásil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do Prahy, kde studoval v ateliéru profesora Stanislava Libenského. V současnosti žije a tvoří v Jablonci nad Nisou.

INTERVIEW

Popište okolnosti vzniku medaile s Barackem Obamou?

Byla to rychlá akce. Na vypracování návrhů jsem měl jen několik dnů, možná to nebyl ani týden. K dispozici bylo asi patnáct Obamových portrétů, podle nichž jsem se ho naučil kreslit nazpaměť a vytvořil pak takovou syntézu.

Kolik návrhů jste vytvořil?

V určeném termínu jsem předložil šest návrhů, i když pro sebe jsem jich celkem udělal asi čtyřicet. Chtěl jsem, aby Obama nebyl vyobrazen úplně z profilu, ale aby byl trochu pootočený, jako že mluví k lidem. Zkrátka vizionářský řečník Obama.

Kdo vás vůbec v mládí ovlivnil při výběru profese? Pocházíte z umělecké rodiny?

Pokud bychom šli do historie, určitou spojnici a inspiraci bychom tam našli. Pocházím z Nové Paky, stejně jako můj prastrýc Josef Tulka, který namaloval ty krásné lunety v Národním divadle.

Které vaší mince, či medaile si ceníte nejvíce?

V mysli mi utkvěla například medaile, na níž je vyobrazen mistr světa ve Formuli 1 Mika Häkkinen. To byla extrémně náročná práce, protože k těmto medailím se vyjadřovali lidé ze stáje McLaren – Mercedes. Celá záležitost vyvrcholila oficiálním předáním medaile Häkkinenovi. My jsme se s ním setkali ve vile Barrandov v Praze. Jeho ženě Erje, mimochodem krásné dámě, jsme navíc předali fantastický šperk s diamantem, inspirovaný designem McLaren-Mercedes. Tento dar naší školy byl vyroben z bílého zlata a titanu. Práce na medailích člověku někdy připraví úžasné chvilky a setkání se zajímavými lidmi.

Například?

Osobně jsem poznal například olympijské vítěze a mistry světa Jana Železného a Martina Doktora. Zajímavá byla návštěva u prezidenta Václava Klause, kdy jsme v jeho pracovně dlouho diskutovali u kávy.



Přehled dostupných ražeb nesoucích rukopis Jiřího Dostála

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
4,8


Hodnotilo 6 sběratelů. Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!

ZLATÉ MINCE SOUČÁSTÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

Stránky Zlatemince.cz byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní informační zdroj. Cílem jeho digitalizace Národní knihovnou je, aby byl uchován do budoucna a stal se součástí kulturního dědictví českého národa. Proto je obsah stránek Zlatemince.cz archivován několikrát ročně. Archivní záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

České mince a v Čechách vyráběné medaile jsou dokladem kulturní a technické vyspělosti národa. Jsou nositeli ideálů své epochy a dobovým poselstvím budoucím generacím.

České mince