Mincovna


Konec světa? Pražská mincovna vydá výjimečnou medaili

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

Praha 1. PROSINCE 2011

Praha/ Rok 2012 je mnohými lidmi na celé planetě očekáván s obavami. Zásadní podíl na tom nepochybně mají zprávy slibující konec světa. S jistou nadsázkou na toto velmi diskutované téma zareagovala Pražská mincovna a. s., která připravila opravdu netradiční medaili. Ta nese příznačný název Konec světa.

Připusťme si, že informace týkající se tak zásadní otázky, jakou je konec lidské existence na Zemi, snad ani nelze přejít bez povšimnutí. Škála emocí, kterou tato „jobovka“ vzbuzuje, je neobyčejně široká: od zvědavosti a mírných obav přes výsměch až po nefalšovaný strach. Nutno poznamenat, že myšlenky na konec světa měly ve svých mýtech snad všechny civilizace. Apokalypsa měla často podobu velkolepého požáru nebo potopy, případně kombinace obojího. Jindy se zase lidé strachovali, že další den už nevyjde slunce. Stejně jako všechno i představu konce světa si lidská mysl zrelativizovala. Prostí lidé si obvykle představovali naprostou zkázu, různí vládcové a politici mohou za konec světa považovat třeba ztrátu své moci.  

Návrh na novinku vypracoval akademický sochař Vladimír Oppl.  

Téma od nepaměti inspirovalo umělce, kteří apokalypsu uměli podat sugestivním a často velmi dramatickým způsobem. Nad koncem světa se zamýšlel i světoznámý český medailér Vladimír Oppl, který přijal zakázku na novou medaili Pražské mincovny s nadšením. „Tak tohle je opravdu silná káva,“ pousmál se autor. Otcem myšlenky věnovat obávané události medaili je Libor Křapka. Ten v minulosti působil jako obchodní ředitel České mincovny, dnes je expertem na zahraniční obchod s drahými kovy a zároveň členem emisní rady Pražské mincovny a. s. „Je to naprosto originální téma a jsme rádi, že jej máme ve svém emisním programu,“ říká Pavel Trtík, předseda představenstva Pražské mincovny a.s.. „Dle mých informací jej nechystá zpracovat žádná jiná mincovna na světě. Pokud se toto neotřelé téma setká se zájmem i v zahraničí, budeme usilovat i o vydání mince s touto tematikou,“ dodal Pavel Trtík.

Výtvarné návrhy medailonu "Konec světa"

Investiční zlato

Investiční zlato