Pražská mincovna: Z důvodu celozávodní dovolené (22.7.-4.8.) je dostupnost výrobků mincovny omezena.
Mincovna

Největší zlatá medaile v ČR

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

PRAHA 5. BŘEZNA 2015

Od korunovace Karla IV. císařem římským uplyne letos 660 let. Významu této mimořádné události českých dějin odpovídá unikátní medaile z ryzího zlata: váží rovných 1000 gramů a s průměrem 10 centimetrů je největší zlatou ražbou pocházející z České republiky. Světovou premiéru měla na letošním veletrhu World Money Fair v Berlíně. Pražská mincovna razí totožný motiv o stejné hmotnosti také ve stříbrném provedení.

Karel IV. vstoupil do dějin jako první český císař Svaté říše římské. Stalo se tak 5. dubna 1355 ve vatikánské Bazilice svatého Petra. V roce 660. výročí této události přináší Pražská mincovna prémiovou ražbu z ryzího zlata, která se dá označit několika superlativy.

NEJVĚTŠÍ

S průměrem 10 centimetrů se tato medaile řadí k dalším kilogramovým ražbám Pražské mincovny, které jsou zároveň největšími zlatými sériovými ražbami pocházejícími z České republiky. Do této exkluzivní řady patří například tituly Katedrála svatého Víta, Zlatá bula sicilská, Královská pečeť nebo Karlštejn. Dva posledně jmenované tituly patří, podobně jako nejnovější Císař a král, do sady Karel IV.

BEZKONKURENČNÍ CENA

Ve srovnání s pamětními medailemi podobných parametrů vychází tato technicky i umělecky vyspělá ražba paradoxně cenově lépe. „Loni uvedená medaile konkurenční mincovny, se stejným obsahem ryzího zlata, byla dražší o sto sedmdesát tisíc korun,“ potvrdil Jaroslav Tomanec z portálu Zlatemince.cz, který patří k nejstarším a největším tuzemským distributorům numismatiky.

PRECIZNÍ DÍLO ČESKÝCH MISTRŮ

Mimořádně působivý motiv pochází z ateliéru akademického sochaře Vladimíra Oppla. Tematicky tak navazuje na návrh Nové Město pražské, první ze sady Karel IV., který zdobí nejkrásnější zlatou minci světa. „Na první pohled je zřejmé, že ražba Císař a král patří do stejné rodiny. Plastický povrch s množstvím drobných detailů dává reliéfu na tak velké ploše úplně jinou dimenzi,“ zhodnotil dílo mincmistr Pražské mincovny Ondřej Konařík, který na jeho výrobu dohlížel. 

ÚSPĚCH V ZAHRANIČÍ

Právě kilogramová ražba Císař a král patřila k nejobdivovanějším exemplářům stánku Pražské mincovny na zimním sběratelském veletrhu World Money Fair v Berlíně. Tam také měla zároveň světovou premiéru.

ČÍSLOVANÁ EDICE

Každá z kilogramových ražeb Pražské mincovny nese unikátní pořadové číslo na hraně. Tam je umístěn rovněž punc, značení a nápis Pražská mincovna.  Početní limit pro titul Císař a král činí pouhých padesát kusů. 


AVERZ
Lícní strana zobrazuje několik motivů z doby Karla IV. Ve spodní části je ústředním prvkem Zlatá bula Karla IV., římského císaře a českého krále, z roku 1356. Vpravo nahoře je umístěna její zmenšená rubová strana, uprostřed je v kruhu iniciála Karla IV. používaná na řadě jeho listin a vlevo je revers zlatého dukátu Karla IV. z roku 1346. Pozadí tvoří tapetová dekorace s květinovým motivem. V opisu v mezikruží je nahoře jméno panovníka, po stranách stylizované drahokamy a dekorativními pásy.  

REVERZ
Provedení rubové strany je shodné pro všechny 4 nejkrásnější medailony, liší se pouze dominantním heraldickým prvkem uprostřed. Medailon Císař a král má jako hlavní motiv moravskou šachovanou orlici v gotickém štítu. Nad ní je stylizovaná Svatováclavská koruna, pozadí tvoří obdobně jako na lícní straně květinové dekorativní vzory. V opisu je po stranách text "Česká republika" a ve spodní části motiv papoušků z pláště Karla IV. Text a obrázky v opisu jsou proloženy drahokamy ze Svatováclavské koruny.

 

Profil společnosti

Pražská mincovna vstoupila na numismatickou scénu v druhé polovině roku 2011, přesto už si díky originálním a vysoce kvalitním ražbám dokázala vydobýt uznání doma i v zahraničí. Pod jejími produkty jsou podepsaní nejvýznamnější čeští medailéři, jejichž um je zárukou vysoké umělecké hodnoty. Pražská mincovna se ve svých ražbách tematicky vrací především k osobnostem a událostem dávné i moderní české historie. V jejím sortimentu však nechybí ani dárkové ražby k různým slavnostním příležitostem.  

Prodejní galerie Pražské mincovny

Prodejní galerie Pražské mincovny se nachází v prostorách Obecního domu. Návštěvníci zde mohou vidět zlatou a stříbrnou produkci Pražské mincovny, která vznikala po dobu tří let od zahájení ražby.

Kontakt:

Pražská mincovna, a.s.
Jaroslav Tomanec, Obchodní ředitel
E: tomanec@prazska-mincovna.cz
M: +420 603 553 858