Mincovna

PRAŽSKÁ MINCOVNA RAZÍ MEDAILONY SE JMÉNEM

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

PRAHA 9. ŘÍJNA 2012

Vyrazit všechna jména českého kalendáře do zlata a stříbra nejvyšší ryzosti. Záměr, se kterým před časem přišlo vedení Pražské mincovny, se po měsících náročných příprav dočkal realizace. Křestní jméno je na každém medailonu vyvedeno v několika jazykových mutacích. 

Projekt nazvaný Jména českého kalendáře nemá zřejmě v české medailérské tradici obdoby. Vždyť jen pro vyražení všech medailonů ve dvou velikostech mincovna potřebovala zhruba osm set čtyřicet razidel. „To představuje téměř čtyři metrické centy kvalitní kalené oceli,“ poznamenal technik Pražské mincovny Michael Kovář.

Pamětní medailony s křestními jmény mincovna razí v ryzím zlatě a čistém stříbře, vždy ve dvou velikostech. Prestižní zlatý má hmotnost jedné trojské unce (31,1 g), stejně jako jeho stříbrný ekvivalent. Menší zlaté provedení váží 15,55 g, což je polovina trojské unce, malý stříbrný medailon má hmotnost 13 gramů.

Medailon z drahého kovu poslouží především jako neotřelý a hodnotný dárek k narozeninám. Představuje zároveň investici, která v dnešní nejisté době potěší dvojnásobně. „O medailony jako o dárky pro své nejlepší zaměstnance projevují zájem některé firmy, je možné je použít jako svatební dar, nebo u příležitosti odchodu do penze. Ideální jsou též jako mince do kolébky novorozencům. V případě největšího zlatého medailonu se jedná samozřejmě i o zajímavý vklad pro dítě do budoucna,“ uvedla Martina Fialová z distribuční společnosti Zlaté mince – Numismatika.

Motiv je pro všechny varianty společný. Na jedné straně medailonu je zobrazeno konkrétní jméno v několika jazykových mutacích, na druhé pak písmeno, kterým jméno začíná. „Věříme, že takto zpracovaný kousek drahého kovu se jménem oslavence a věnováním, bude prezentem, na který se určitě nezapomíná. Dárkové balení je doplněno certifikátem“, upřesnil předseda představenstva Pražské mincovny Pavel Trtík.


Pražská mincovna patří k nejmladším mincovnám na světě, přesto už kvalitou své produkce dokázala zaujmout odbornou i laickou veřejnost na světových výstavách v Praze, Berlíně i v Singapuru. Realizuje návrhy nejvýznamnějších českých medailérů, k nimž patří například akademičtí sochaři Vladimír Oppl, Zbyněk Fojtů nebo Jiří Dostál. První ročníkovou sbírkou Pražské mincovny se stal program Kalendárium 2012, který mapuje osobnosti a události české i evropské historie. Mincovna už nyní přijímá objednávky pro obdobnou ročníkovou sbírku Kalendárium 2013.