Mincovna

ČASTO SE NÁS PTÁTE:

V ČECHÁCH NENÍ STÁTNÍ MINCOVNA?
Není. I když se různé subjekty snaží vzbudit dojem, že jsou státní mincovnou, privilegovaným subjektem s výsadním postavením, jedná se vždy o soukromé podniky. Český stát žádnou mincovnu nevlastní. Řada tzv. "oficiálních emisí medailí", které se těmito subjekty nabízí je dokonce vyráběna mimo území ČR a nepodléhají dozoru českých úřadů. Pražská mincovna a.s. i Česká mincovna a.s. jsou rovněž privátní akciové společnosti. Žádný podnik věnující se u nás produkci těchto výrobků není státním podnikam, ať již má v názvu slova jako "český", "národní" apod. 

JAK ROZEZNÁM VÝROBKY PRAŽSKÉ MINCOVNY OD OSTATNÍCH?
Každý náš výrobek z drahých kovů je ze zákona označen naši výrobní značkou: Tu tvoří písmena PMI v oválu.

POKUD SI U VÁS ZAKOUPÍM ZBOŽÍ, BUDETE MI AUTOMATICKY POSÍLAT DALŠÍ?
Ne. Nikdy. Chcete-li další zboží, musíte si je sami objednat. Automaticky odesílaných, nevyžádaných zásilek se u nás opravdu nemusíte obávat.

JE MOŽNÉ ZAKOUPIT ZBOŽÍ PRAŽSKÉ MINCOVNY I NA SLOVENSKU?

Ano. Pražská mincovná má podnikovou prodejnu i v Bratislavě. Naleznete ji ve starém městě, přímo u Michalské brány.

CO TO ZNAMENÁ 'ŠPIČKOVÁ KVALITA' A 'PROOF'?
Tyto mince se razí z razidel, které jsou ručně vyleštěné k dokonalému, zrcadlovému lesku. Samotný motiv vyobrazený na minci je pak tvořen nejen plastickým reliéfem ale i kombinací lesklého a matného povrchu , který se střídá dle záměru výtvarníka. Pracnost výroby těchto mincí je mnohem větší což se promítá i do jejich ceny. Zároveň platí že tyto mince jsou mezi sběrateli více ceněny. Vždy se dodávají v ochranné plastové kapsli. V zásadě není důvod je z tohoto obalu vyjímat. Neopatrný dotyk na minci utkví a dramaticky znehodnotí její cenu.

CO JE TO 'ZM'?
ZM, zlaté mince jsou virtuální peníze věrnostního programu Pražské mincovny.