Pražská mincovna: Z důvodu celozávodní dovolené (22.7.-4.8.) je dostupnost výrobků mincovny omezena.
Mincovna


Pražská mincovna vstupuje na český trh prvními ražbami

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

Praha 12. LEDNA 2012

Praha/ Rok 2012 je rokem plnohodnotného nástupu společnosti Pražská mincovna a. s. na český numismatický trh. Nová mincovna tak nepřímo navazuje na tradici ražby v hlavním městě a zároveň se stává konkurencí jablonecké České mincovně a. s. Ta v oboru doposud zastávala dominantní postavení.

Pražská mincovna a. s. byla založena v roce 2011. Její vznik představuje významné rozšíření konkurenčního prostředí, z čehož budou těžit především sběratelé. Těm změna poměrů na českém numismatickém trhu přinese nejen pestřejší nabídku kvalitních medailí ze vzácných kovů, ale i příznivější ceny. 

Pražská mincovna a. s. se hlásí k filozofii svobodné hospodářské soutěže a konkurence, kterou hodlá cílevědomě rozvíjet a kultivovat zejména kvalitou produkce, inovací technických prostředků a rovněž příznivou cenou výrobků.  

Ušetřit může i stát  

Společnost je připravena nabídnout své služby České národní bance (ČNB), která dle zákona zadává výrobcům zakázky na ražbu českých mincí. ČNB, plnící funkci státní centrální banky, se tak do budoucna naskýtá možnost vybírat si ze dvou velkých domácích producentů. Přirozená soutěž v konečném důsledku přispěje k posílení svobodných tržních principů v České republice, snižování výrobních nákladů i ceny ražených mincí, což bude přínosem také pro státní pokladnu. (Například na Slovensku existuje pouze jedna velká mincovna, kterou provozuje stát.)  

Pod značkou PMI  

Produkci obou tuzemských mincoven spotřebitelé odliší jednoduše podle výrobních značek. Česká mincovna používá zkratku ČM s korunkou, kdežto Pražská mincovna písmena PMI v oválu. Na českém trhu se zákazníci mohou setkat i s jinou značkou, tvořenou písmeny MK. Ta patří slovenské mincovně v Kremnici.  

I když se výrobky Pražské a České mincovny ve srovnatelné kategorii vzhledově liší, ryzost zůstává stejná, což dokládá vyražená puncovní značka. Nad dodržováním ryzosti všech českých výrobků z drahých kovů nestranně dohlíží puncovní úřad. Obavy, že by tak ve dvou produktech srovnatelných velikostí mohl být rozdílný obsah vzácného kovu, nejsou na místě.