Mincovna

Odkaz Mistra Jana připomínají pamětní dukáty

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

PRAHA 1. ČERVNA 2015

Velkorysým způsobem připomíná šestisté výročí upálení mistra Jana Husa Pražská mincovna. Vydává totiž hned několik titulů ražeb s tématem této významné historické události. Nechybí mezi nimi ani oblíbený dukátový formát, ve kterém vznikly dvě pozoruhodné zlaté ražby. Ty se na trhu objeví v páru s odražkem z ryzího stříbra, jenž nese identický motiv.

Život kazatele a náboženského reformátora Jana Husa patří bezesporu k nejvýznamnějším tématům nejen české, ale i evropské historie. V roce šestistého výročí jeho mučednické smrti přichází Pražská mincovna se dvěma ražbami dukátového formátu, které mají průměr 20 milimetrů. Drobné umělecké miniatury ohromí precizním zpracováním reliéfu, na němž se podíleli špičkoví medailéři a rytci současnosti.

NÍZKÝ NÁKLAD JAKO PŘÍSLIB ZHODNOCENÍ

Ke každému zlatému dukátu přidává Pražská mincovna odražek z ryzího stříbra, který nese identický motiv. Obě ražby jsou uložené v dárkové etui, technické parametry a pravost dokládají přiložené certifikáty ze Státní tiskárny cenin. Nejen sběratele, ale také investory v prvé řadě zajímá náklad celé emise. Čím je totiž celkový počet vydaných medailí nebo mincí nižší, tím větší jsou předpoklady budoucího zhodnocení. A v tomto ohledu Pražská mincovna zájemce určitě potěší. „Tato dukátová řada patří k raritním nízkonákladovým emisím. V leštěném provedení proof vznikne pouhých pět set kusů. V provedení bankovní kvalita dokonce jen dvě stě exemplářů,“ upřesnil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík.

PRÁCE ELITNÍCH UMĚLCŮ

První ze dvou dukátů má dva autory. Lícní stranu vytvořil Roman Shamilyan. Jeho střídmá kompozice je výstižná a obsahově neobyčejně silná. Jan Hus stojí na hranici z polen a smířen se svým osudem hledí vzhůru, jako by hledal vykoupení od Boha, když od církve se dočkal pouze nepochopení, nepřátelství a odsouzení. Rub medaile od Jiřího Hanuše navazuje na lícní stranu a představuje kůl, k němuž byl český kazatel v Kostnici připoután. Odshora je na něm fragment citace Husova kréda: Miluj pravdu, prav pravdu, braň pravdu až do smrti. Obraz dotvářejí heraldická zvířata a název republiky.

 Autorem druhé dukátové ražby je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Jeho motiv evokuje atmosféru začátku 15. století a čerpá z dobových výtvarných prací – rytin a ilustrací. „Při navrhování medaile jsem chtěl znázornit dva výjevy ze života mistra Jana. Na jedné straně je vymodelovaný Jan Hus při kázání před věřícími, typologicky je znázorněn jako menší zavalitější muž, tak jak vypadal doopravdy před uvězněním v Kostnici,“ popsal autor rub dukátu. Upřesnil, že výjev je zpracován podle motivu ze spisu Processus consistorialis Martyrii Io. Huss z roku 1524. „Na lícní straně je výjev z Husova upálení, tady byla mou inspirací kresba z kroniky Oldřicha z Reichenthalu,“ doplnil Zbyněk Fojtů.

 

Profil společnosti

Pražská mincovna vstoupila na numismatickou scénu v druhé polovině roku 2011, přesto už si díky originálním a vysoce kvalitním ražbám dokázala vydobýt uznání doma i v zahraničí. Pod jejími produkty jsou podepsaní nejvýznamnější čeští a slovenští medailéři, jejichž um je zárukou vysoké umělecké hodnoty. Jména jako Mária Poldaufová, Miroslav Hric nebo Ivan Řehák se už stabilně přiřadila ke jménům jejich českých kolegů tvořících pro Pražskou mincovnu.  

Nejmladší evropská mincovna

Novodobá Pražská mincovna byla založena v roce 2011, aby navázala na kdysi slavné období mincovnictví v královském městě Praze. Tradice ražby mincí v české metropoli je starší než vídeňská, Praha však neměla to štěstí, aby se v ní razilo nepřetržitě. Naposledy byla činnost pražské mincovny přerušena v roce 1856 a výroba mincí se soustředila do Vídně.

Pražská mincovna se zaměřuje na výrobu pamětních medailí tematicky čerpajících z bohatého odkazu českých i slovenských dějin. Proto v nabídce nechybí například tituly připomínající korunovace panovníku°, významných osobností nebo událostí.

Pražská mincovna samozřejmě neopomíjí ani témata evropské a světové historie. Samostatnou kapitolou jsou dárkové medailony určené k různým slavnostním příležitostem. Mincovna je rovněž připravena přijímat zakázky pro ražbu medailí i oběžných mincí z celého světa.

Prodejní galerie Pražské mincovny

Prodejní galerie Pražské mincovny v Bratislavě se nachází nedaleko památné Michalské brány. Návštěvníci zde mohou vidět zlatou a stříbrnou produkci Pražské mincovny, která vznikala od zahájení provozu.

 

KONTAKT:

Pražská mincovna, a.s.
Jaroslav Tomanec
Obchodní ředitel
E: tomanec@prazska-mincovna.cz
M: +420 603 553 858