Mincovna

BLANKA MATRAGI PŘEDSTAVILA NÁVRHY PRO PRAŽSKOU MINCOVNU

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

Praha 22. září 2011

Praha/ Stříbrné medaile s motivy šatů světově proslulé módní návrhářky Blanky Matragi brzy obohatí nabídku Pražské mincovny. První ražby z této unikátní kolekce se na trh dostanou už v říjnu.

Kolekce bude pro sběratele i milovníky módy nepochybně velmi atraktivní. Medaile, pro které návrhy připravila renomovaná česká módní návrhářka Blanka Matragi, budou totiž vyrobeny ve velmi nízkém nákladu. Pražská mincovna vyrazí pouhých 1357 kusů v provedení proof (špičková kvalita). Kolekce bezesporu přitáhne pozornost i z dalšího důvodu: bude se totiž jednat o vůbec první české medaile s aplikací barev nanášených tamponovým tiskem. "Motivem na lícní straně medailí budou slavné vzory šatů paní Matragi, rub ozdobí detaily těchto šatů," prozradil předseda představenstva Pražské mincovny Pavel Trtík. Doplnil, že první medaile z této speciální kolekce se na trhu objeví už v říjnu, další exempláře pak přibudou v měsíčních intervalech.

Jméno Blanka Matragi je ve světě módy uznávaným pojmem. Mezi návrhářskou elitu se tato rodačka ze Světlé nad Sázavou vypracovala díky neobyčejnému talentu, citu pro harmonii, ale i příkladnou pracovitostí. Vystudovala oděvní výtvarnictví na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 1980 se odstěhovala za svým mužem dr. ing. Makramem Matragim do Bejrútu v Libanonu, kde začala vytvářet první úspěšné návrhy večerních šatů. Šila pro významné podnikatele i arabské princezny a její jméno získávalo na prestiži. Blanka Matragi je nositelkou řady ocenění a titulů. Patří mezi ně například Evropská cena umění, Mezinárodní cena Salvadora Dalího a další. Její autobiografická kniha Blanka Matragi se stala českým bestsellerem roku 2006.

Pražská mincovna se poprvé prezentovala na letošním veletrhu Sběratel. Vedle řady numizmatických skvostů představila také unikátní ražby z drahých kovů ve tvaru poštovní známky. Lákadlem jejího stánku byla i věrná kopie Svatováclavské koruny. Autorskou značkou Pražské mincovny je lví stopa, která symbolizuje českou stopu v bohaté evropské historii.

Kontakt:
Pavel Trtík
telefon : 603 846 219
e-mail : trtik@prazska-mincovna.cz