Mincovna

PRAŽSKÁ MINCOVNA RAZÍ MEDAILON S MOTIVEM KRTEČKA
Výtěžek aukce věnuje Pražská mincovna Nadaci Zdeňka Milera


Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

PRAHA 14. LISTOPADU 2012

Mimořádná charitativní aukce se 28. listopadu uskuteční v pražském hotelu Kempinski Hybernská. Předmětem dražby, která začne v 17 hodin, bude unikátní zlatá medaile připomínající výtvarníka a režiséra Zdeňka Milera, tvůrce světoznámé kreslené postavičky Krtka. Tato medaile z dílen Pražské mincovny existuje pouze ve dvou exemplářích. Na aukci mincovna představí také novou emisi stříbrných číslovaných medailí se stejným motivem, z nichž prvních pět kusů bude rovněž vydraženo. Výtěžek aukce obdrží Nadace Zdeňka Milera.

Výjimečnou pamětní medaili s motivem Krtka vyrazila mincovna ze zlata nejvyšší ryzosti (999,9/1000) a ve špičkovém provedení povrchu, označovaném jako proof. Její průměr činí 37 milimetrů a hmotností 31,1 gramu spadá do kategorie takzvaných „jednouncovek“. Emise této vzácné medaile ze žlutého kovu se zúžila na pouhé dva kusy, do dražby je ovšem určena jen jedna z nich. „Druhý exemplář věnujeme rodině Zdeňka Milera,“ potvrdil Pavel Trtík, předseda představenstva Pražské mincovny. Zájemci, kteří by si chtěli medaili s motivem slavného Krtka pořídit, přesto podle jeho slov zkrátka přijít nemusí. Stejný motiv se totiž objeví i na číslovaných medailích ze stříbra. Emise je limitovaná počtem 1000 kusů, prvních pět se rovněž stane předmětem pražské dražby. „Zdeněk Miler zasvětil celý svůj život dětem, jeho Krtek dokázal rozzářit oči těm nejmenším na celém světě a radost nosí dodnes. Bude nám proto ctí věnovat výtěžek aukce Nadaci Zdeňka Milera, která svou charitativní činností navazuje na umělcův odkaz,“ uvedl Pavel Trtík.

Autorem nové medaile je designér a sochař Miroslav Schovanec, rytecké úpravy uskutečnil Tomáš Lamač. Po historicky první emisi s populárním Krtkem plánuje Pražská mincovna i další ražby, inspirované příhodami tohoto kresleného hrdiny. Zdeněk Miler se narodil 21. února 1921 v Kladně. Jeho umělecká kariéra se začala odvíjet ve filmových ateliérech ve Zlíně, kde koncem roku 1941 nastoupil jako výtvarník.

Po druhé světové válce se stal členem legendárního pražského studia Bratři v triku, které vedl neméně proslulý Jiří Trnka a jemuž Miler navrhnul logo: tři uklánějící se bratry v symbolickém triku. Světovou proslulost jeho animovaného Krtka odstartoval film Jak krtek ke kalhotkám přišel, za nějž získal hlavní cenu na festivalu v Benátkách. O roztomilém černém hrdinovi bylo pak natočeno více než pět desítek filmů.

Zdeněk Miler zemřel 30. listopadu 2011, ve stejném roce jeho vnučka Karolína Milerová založila Nadaci Zdeňka Milera, která se zaměřuje na pomoc sociálně a zdravotně handicapovaným dětem.

Distribuci medailonu zajišťují podnikové prodejny Pražské mincovny a její obchodní partneři.

Pražská mincovna (PM) je nejmladší evropská mincovna. Zaměřuje se na ražbu mincí a uměleckých medailonů špičkové kvality z drahých kovů, především pak z ryzího zlata a stříbra. PM působí v České republice a na Slovensku. Její produkce, která se setkala s mimořádně pozitivním ohlasem na světových výstavách v Berlíně a v Singapuru, míří do řady evropských i mimoevropských zemí. Ražby pražské mincovny lze zakoupit v podnikových prodejnách a na e-shopu Zlatemince.cz