Mincovna

Pražská mincovna představila nové ražby ve Slovinsku.

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

LUBLAŇ/SLOVINSKO 4. DUBNA 2013

Stánek Pražské mincovny a. s. nechyběl na mezinárodním sběratelském veletrhu Collecta, který se v druhé polovině března konal v hlavním městě Slovinska Lublani. Spolu s dalšími novinkami se značkou lví stopy měl na evropské numismatické scéně premiéru i nový zlatý svatováclavský desetidukát.


Po letošním berlínském veletrhu World Money Fair se Pražská mincovna (PM) představila i na další velké evropské sběratelské akci. S produkty mladé české mincovny se tentokrát seznámili návštěvníci a milovníci numismatiky ve Slovinsku. Na tamní veletrh Collecta se letos přihlásilo více než sto dvacet vystavovatelů ze dvanácti zemí.

Korunovace českých králů i unikátní plakety

Mezi exponáty Pražské mincovny nemohly v pavilonu výstaviště chybět tituly připomínající korunovace českých panovníků, navržené světově uznávanými českými výtvarníky. K těm patří i akademický sochař Vladimír Oppl, jehož zlatá desetitisícikoruna Nové Město pražské byla na přelomu tisíciletí v USA vyhlášená za nejkrásnější zlatou minci světa (emitent ČNB). A totožný motiv se nyní objevil i na pamětních medailích Pražské mincovny, které připomínají tento vynikající úspěch české medailérské školy.

 Právě Vladimír Oppl je též autorem návrhů působivých plaket ve formě poštovních známek, jež okouzlily milovníky umění v Evropě i Asii. Portréty dívek zdobených secesním dekorem mají, podobně jako papírové známky, zoubkované okraje. Při těchto náročných ražbách do ryzího zlatého a stříbrného plechu prokázala Pražská mincovna technologickou vyspělost a vysokou odbornou úroveň svých specialistů. 

Zájem přitahoval i nový zlatý desetidukát

Vedle řady stříbrných a zlatých exponátů budil zaslouženou pozornost nový svatováclavský desetidukát, který je největší z řady luxusních zlatých dukátů Pražské mincovny. A to nejen proto, že na mezinárodní scéně měl premiéru právě v Lublani. Laikové i odborníci oceňovali především precizně zpracovaný povrch této působivé ražby, zpracované rovněž podle Opplova návrhu.


Pražská mincovna byla založena v roce 2011, aby navázala na kdysi slavnou tradici mincovnictví v královském městě Praze. Společnost sídlí v památném Obecním domě na Náměstí Republiky, kde se nachází také její prodejna. V historickém jádru je umístěna i bratislavská prodejna PM, kterou obyvatelé slovenské metropole najdou u slavné Michalské brány.

I přes relativně krátkou dobu existence dokázala už Pražská mincovna zaujmout nejen na české numizmatické scéně. Špičkově zpracované luxusní medailony z ryzích kovů se značkou lví stopy mohli kromě Berlína obdivovat například i návštěvníci loňského světového veletrhu International Coin Fair 2012 v Singapuru.