Mincovna

PRVNÍ "ZNÁMKY" Z DRAHÝCH KOVŮ raZÍ PRAŽSKÁ MINCOVNA.

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

Praha 8. září 2011

Přesněji: jde o dvě různé "známky" a třetí bude brzy následovat.

Pražská mincovna, která po více než sto padesáti letech navázala na úspěšnou tradici českého mincovnictví v hlavním městě, otevře svůj stánek na veletrhu Sběratel. Pod hlavičkou Pražské mincovny se návštěvníkům představí celá řada exkluzivních mincí, medailí i medailonů, zaměřených převážně na českou historii.

Výstava Sběratel je největším setkáním sběratelů ve střední a východní Evropě. Veletrh své brány návštěvníkům poprvé otevřel v roce 1998. Pořadatelé se od začátku netajili ambicí vytvořit mezinárodní akci, která se vyrovná zavedeným světovým výstavám. Veletrhu Sběratel se pravidelně účastní vystavovatelé ze čtyř desítek zemí.

Pražská mincovna pro veletrh připravila originální ražbu medailonu ve tvaru poštovní známky.  

Čím se v principu liší od běžných ražeb pamětních medailí? Novátorský není ani tak obdélníkový tvar ražby, ani zoubkování, které opticky připomíná známku a má v tomto případě podobný účel, jako vroubkování hrany mince. Hlavní inovací je síla použitého materiálu.  

Plaketa je totiž ražena z tenkého plechu ryzího zlata, případně jiného drahého kovu, např. ryzího stříbra. Minimální tloušťka materiálu použita k ražbě je zúročena nárůstem pohledové plochy, kterou má výtvarník k dispozici. Větší prostor k aplikaci výtvarného návrhu dovolí umělci obohatit plaketu bezpočtem poutavých detailů. Nakonec, pravoúhlé pole obdélníkového profilu je pro výtvarníky důvěrně známým formátem. Stejně jako filmové políčko, pohlednice nebo pamětní list. List papíru i plátno obrazu jsou obdélníky a jejich geometrie je malířům bližší. Kružnice vymezená hranou klasické medaile je pro výtvarníky složitější a limitující tvar.

Jednostranná ražba navíc umožní deformaci materiálu do značné výšky. Vzniká tak mimořádný reliéf: ve vrcholných bodech dosahuje výškový rozdíl vůči základně až 3 mm!!! Pro srovnání, obvyklé ražby pamětních medailí mají tloušťku 2 mm včetně reliéfu. Averz plastiky je v mincovní ploše leštěn do vysokého zrcadlového lesku, který známe z ražeb mincí špičkové kvality (proof). Matovaný reverz plastiky je ošetřen leštěním povrchu diamantovou pastou zrnitosti 9 mikronů.

Efektivní využití materiálu drahých kovů ve svém důsledku znamená, že plaketa není drahá. Je dostupnější pro více sběratelů, neboť již nemusí platit za výtvarně „nevyužitou“ masu drahého kovu, která obvykle tvoří jádro medaile. To je důležité zvláště dnes, kdy cena zlatých medailí stále stoupá a vrcholu ještě zřejmě nedosáhla. Zatímco jiní výrobci pouze zdražují svoji produkci, Pražská mincovna hledá nové způsoby, jak milovníkům drobné plastiky zajistit nejen hodnotné, ale i dostupné přírůstky do jejich sbírky.

Příprava razidel pro takovéto velkoplošné ražby je však mnohem náročnější. I když se jedná o ražbu jednostranné plakety, musí se připravit obě razidla. Pozitivní i negativní. Jednoduché není ani zvládnutí zoubků na hraně plakety. Musí být stejné, pravidelné a lis se musí při ražbě zastavit na setinu milimetru přesně. Razidla se k sobě nesmí přiblížit ani o malý kousek víc než je žádoucí, aby zoubky nerozmačkaly. Dá se proto očekávat, že s těmito ražbami se nebudeme setkávat tak často, jako s klasickými medailemi. Budou vzácnější.

Motivem této první plakety, kterou na český sběratelský trh přinesla Pražská mincovna, je portrét dívky zdobené secesním dekorem. Autorem plastiky je akademický sochař Vladimír Oppl.   Ctitelům múz tento dobře známý výtvarník připravil hned tři portréty mladých dam. Brunetku, blondýnku a zrzku.

Velikost těchto „známek“ se liší podle váhy jednotlivých provedení. Největší obohatí svého majitele celou jednou troyskou uncí (1 Oz) ryzího zlata. Menší má hmotnost ½ Oz a třetí nejmenší váží skromnou ¼ unce. Stříbrné plakety mají stejnou hmotnost, šířku i výšku jako ty zlaté, liší se pouze tloušťkou materiálu.

Rozměr největší plakety ohromí velikostí 79,7 x 58,5 mm, na výšku tak přesahuje i formát kreditní karty. Velkorysou plochu pro zobrazený motiv nabízí také menší plakety: u té o hmotnosti ½ unce činí rozměry 56,5 x 41,6 mm. U čtvrt uncové je to pak 40,2 x 29,4 mm.

Plaketa o velikosti 1/10 unce se razit nebude. Detaily výtvarného návrhu připraveného pro větší formáty by v tomto případě kvůli zmenšení již zanikaly a nebyly by dobře viditelné. Emise sady všech tří plaket je stanovena na 28. 10. 2011.