Mincovna

Do Bratislavy míří z Vatikánu svatováclavská koruna

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

PRAHA 9. DUBNA 2015

Jedinečnou příležitost spatřit věrnou repliku slavné svatováclavské korunovační koruny budou mít obyvatelé a návštěvníci Bratislavy. Ve své galerii u Michalské brány ji od 14. dubna vystaví Pražská mincovna. Koruna do hlavního města Slovenska míří z Vatikánu, kde byla vystavena na slavnostní akci věnované 660. výročí korunovace Karla IV. císařem Svaté říše římské. Mincovna v Bratislavě zároveň představí novou raritní emisi věnovanou této historické události.

Svatováclavská koruna bude v prodejní galerii Pražské mincovny vystavena až do 1. května. Ve Vatikánu byla tato kopie nejvzácnějšího českého korunovačního klenotu součástí expozice tří korun, kterými byl korunován král a císař Karel IV. Mezi nimi samozřejmě nechyběla ani replika koruny císařské, kterou 5. dubna 1355 v Bazilice svatého Petra usadil papežský legát českému králi na hlavu.

Výroční ceremonie ve vatikánském kostele Santa Maria della Pieta měla název Modlitba za Evropu a zúčastnila se jí řada vysokých církevních hodnostářů. Českou katolickou církev reprezentoval kardinál Miloslav Vlk, emeritní arcibiskup pražský. Modlitbu za Evropu pronesl kardinál Angelo Sodano, emeritní státní sekretář Svatého stolce. Mezi vzácnými hosty nechyběl ani předseda Papežské rady pro kulturu kardinál Gianfranco Ravasi nebo europoslanec Pavel Svoboda.

SLOVENSKÁ PREMIÉRA VZÁCNÝCH RAŽEB

Z Vatikánu do hlavního města Slovenska dorazí svatováclavská koruna už za několik dnů, veřejnosti bude zpřístupněna 14. dubna. Vystavena bude v galerii zároveň nabízející nejširší sortiment slovenské, české i světové numismatiky.
Zároveň s korunou dorazí i další vzácné artefakty. „Na Slovensku v premiéře, hned po Vatikánu, představíme exkluzivní ražby věnované císařské korunovaci Karla IV.,“ prozradil Obchodní ředitel Pražské Mincovny Jaroslav Tomanec. Návštěvníci galerie se tak mohou těšit na ukázku zbrusu nové emise pamětních ražeb z ryzího zlata a čistého stříbra. Průměr každé je 50 milimetrů a váží 42 gramů. Medaile na lícní straně detailně zobrazuje svatováclavskou korunu a na rubové straně je pak umístěná koruna císařská. Atraktivitu emise výrazně zvyšuje její velmi nízký náklad i unikátní číslování na hraně každého exempláře.

Svatováclavská koruna
Autorem mimořádně zdařilé kopie tohoto nejvzácnějšího českého korunovačního klenotu je turnovský zlatník Jiří Urban. Umělec musel se svým týmem řešit spousty technických problémů, vyžadujících specifická a originální řešení. „Mnoho úsilí jsme věnovali snaze vytvořit co nejdokonalejší výchozí suroviny pro všechny kameny koruny. Měl-li například mít budoucí červený spinel jahodové zabarvení, ve spodní třetině s nádechem do fialova, dokázali jsme to tady napodobit. Stejně tak napodobit kámen, který je silně rozpraskaný, se zakalením, způsobeným četnými vrostlicemi, chtělo třeba řadu experimentů, ale nakonec to ve skle možné je,“ ilustroval na příkladu výroby kamenů Jiří Urban. Právě z jeho dílny pochází také kopie koruny císařské, která je světovými odborníky považovaná za vůbec nejzdařilejší.

 

Profil společnosti

Pražská mincovna vstoupila na numismatickou scénu v druhé polovině roku 2011, přesto už si díky originálním a vysoce kvalitním ražbám dokázala vydobýt uznání doma i v zahraničí. Pod jejími produkty jsou podepsaní nejvýznamnější čeští a slovenští medailéři, jejichž um je zárukou vysoké umělecké hodnoty. Jména jako Mária Poldaufová, Miroslav Hric nebo Ivan Řehák se už stabilně přiřadila ke jménům jejich českých kolegů tvořících pro Pražskou mincovnu.  

Nejmladší evropská mincovna

Novodobá Pražská mincovna byla založena v roce 2011, aby navázala na kdysi slavné období mincovnictví v královském městě Praze. Tradice ražby mincí v české metropoli je starší než vídeňská, Praha však neměla to štěstí, aby se v ní razilo nepřetržitě. Naposledy byla činnost pražské mincovny přerušena v roce 1856 a výroba mincí se soustředila do Vídně.

Pražská mincovna se zaměřuje na výrobu pamětních medailí tematicky čerpajících z bohatého odkazu českých i slovenských dějin. Proto v nabídce nechybí například tituly připomínající korunovace panovníku°, významných osobností nebo událostí.

Pražská mincovna samozřejmě neopomíjí ani témata evropské a světové historie. Samostatnou kapitolou jsou dárkové medailony určené k různým slavnostním příležitostem. Mincovna je rovněž připravena přijímat zakázky pro ražbu medailí i oběžných mincí z celého světa.

Prodejní galerie Pražské mincovny

Prodejní galerie Pražské mincovny v Bratislavě se nachází nedaleko památné Michalské brány. Návštěvníci zde mohou vidět zlatou a stříbrnou produkci Pražské mincovny, která vznikala od zahájení provozu.

ADRESA:

Pražská mincovna a.s.
Pri Michalskej bráne
Baštová ul. 1
811 03 Bratislava
Slovensko
E: kancelaria@prazska-mincovna.sk

KONTAKT:

Pražská mincovna, a.s.
Jaroslav Tomanec
Obchodní ředitel
E: tomanec@prazska-mincovna.cz
M: +420 603 553 858