Mincovna

SVOBODA, ROVNOST, BRATRSTVÍ

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

PRAHA 29. LEDNA 2014

Nové ražby Pražské mincovny navrhli studenti.

Libertas, unitas, fraternitas, neboli svoboda, rovnost a bratrství. Tyto ideály zaznívaly už na pařížských barikádách v dobách Velké francouzské revoluce. Za své je později přijal Tomáš Garrigue Masaryk, význam hesla dobře znali i českoslovenští legionáři bojující na všech frontách první světové války.  

Dvě odlišné sady

Slova, která neztratila platnost ani v jedenadvacátém století, nyní ožívají na ražbách Pražské mincovny. „V nabídce máme hned dvě sady po třech medailích, které se odlišují grafickým zpracováním motivu. Pro lepší přehlednost jsou sady označeny římskými číslicemi I a II. Každá z nich je přitom dostupná ve zlatém i stříbrném provedení,“ přiblížil Ladislav Gášek z portálu Zlatemince.cz, kde je možné si novinky prohlédnout.

Heslo, jež je mottem nynější francouzské republiky, ztvárnili studenti Střední uměleckoprůmyslové a vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou, kteří studují obor ražená medaile a mince. „Je pozoruhodné, jakým způsobem tyto náměty studenti zpracovali. Výsledky dokládají vysokou úroveň jablonecké školy i talent tamních mladých umělců,“ ocenil Gášek. Sada Libertas, unitas, fraternitas I je společným dílem Marie Slanařové, Josef Fryaufa a Lenky Plíhalové. Sadu označenou římskou II vytvořil velmi nadaný Asamat Baltaev.

Nízký náklad, čísla na hranách

Zajímavostí je, že ve zlatém provedení vznikly obě sady jen v opravdu malém nákladu. Těch s označením proof mincovna vyrazila pouze pět, v provedení standard vznikla dokonce jen jediná sada. Obě stříbrné sady v provedení proof limituje emisní plán číslem sto, standardních verzí a těch zušlechtěných patinou je vždy po deseti kusech. Ke každé sadě je přibalen certifikát deklarující technické parametry i pořadové číslo. To je u každé medaile vyraženo na hraně. Pražská mincovna vstoupila na numismatickou scénu v druhé polovině roku 2011, přesto už si díky originálním a vysoce kvalitním ražbám dokázala vydobýt uznání doma i v zahraničí. Pod jejími produkty jsou podepsaní nejvýznamnější čeští medailéři, jejichž um je zárukou vysoké umělecké hodnoty. Pražská mincovna se ve svých ražbách tematicky vrací především k osobnostem a událostem dávné i moderní české historie. V jejím sortimentu však nechybí ani dárkové ražby k různým slavnostním příležitostem.