Mincovna

Nová ražba Pražské mincovny připomíná srpnovou invazi

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

PRAHA 19. SRPNA 2013

Invaze armád pěti států Varšavské smlouvy patří k smutným milníkům české a slovenské historie. Dějinnou událost připomíná unikátní pamětní medailon, který u příležitosti pětačtyřicátého výročí vpádu začala razit Pražská mincovna. Námět vytvořila výtvarnice a medailérka Lenka Nebeská.

Lícní strana medailonu evokuje pocit rozčarování a zmaru, kdy českého lva v noci na 21. srpna 1968 symbolicky přejely pásy spojeneckých tanků vojsk Sovětského svazu, Německé demokratické republiky, Polska, Maďarska a Bulharska. Operace Dunaj tak násilně ukončila demokratizační proces v Československu, známý dnes jako Pražské jaro. V opisu je uveden text VPÁD VOJSK VARŠAVSKÉ SMLOUVY. U levé nohy lva jsou umístěny značky mincovny, stejně jako autorská značka Lenky Nebeské, která výtvarný návrh vytvořila.  

Rubová strana přibližuje atmosféru po vpádu vojsk. Vedle sochy svatého Václava před Národním muzeem se nachází sovětský tank, označený vpředu pod hlavní svislým pruhem, který najíždí na demonstrující obyvatele. Z jejich siluet je patrný nesouhlas s násilným aktem. Postřílená fasáda muzea připomíná skutečnost, že vojáci neváhali namířit své pušky na lidi i budovy. V levé horní výseči je v opisu připomenuto neblaze proslulé historické datum 21. srpna 1968.

„Věříme, že náš nový medailon přiměje řadu pamětníků ke vzpomínce, mladé lidi pak k zájmu o dramatické období srpna osmašedesát. Dějiny nezměníme, je však důležité si je připomínat a brát si z nich ponaučení. Zejména pokud jde o události, které tak neblaze ovlivnily směřování naší společnosti,“ uvedl předseda představena a člen emisní rady Pražské mincovny Pavel Trtík.  

Pražská mincovna motiv razí do zlata a stříbra v provedení proof a běžná kvalita, současně se na trhu objeví také měděná verze. Medailon je možné si prohlédnout a rezervovat pouze na stránkách distribuční společnosti Zlatemince.cz. Ve fyzické podobě bude vystaven také v galerii Pražské mincovny v Obecním domě v Praze. (Platí od 21. srpna 2013, tedy ode dne emise). 


Pražská mincovna (PM) je nejmladší evropská mincovna. Zaměřuje se na ražbu mincí a uměleckých medailonů špičkové kvality z drahých kovů, především pak z ryzího zlata a stříbra. PM působí v České republice a na Slovensku. Její produkce, která se setkala s mimořádně pozitivním ohlasem na světových výstavách v Berlíně a v Singapuru, míří do řady evropských i mimoevropských zemí. Ražby pražské mincovny lze zakoupit v podnikových prodejnách a na e-shopu Zlatemince.cz