Mincovna

vybavení pražské mincovny budí pozornost odborníků

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

PRAHA 30. SRPNA 2012

Spičkové pracoviště pro kalení ocelových razidel při vysoké teplotě v prostředí vakua instalované ve výzkumném a vývojovém středisku Pražské mincovny patří k nejmodernějším v Evropě.

Plně automatizovaný, počítačem řízený komplex zařízení je ve své kategorii naprosto unikátní. Pro Pražskou mincovnu jej jako první systém svého druhu navrhla a vyvinula společnost High technology systems z italského Milána.

Pracoviště vakuového kalení bylo instalováno a uvedeno do ověřovacího provozu v lednu 2012. Na hladký průběh zkušeního provozu dohlížel manager společnosti HTS pan Emilio Brugola.

Se zkušenostmi z provozu vakové pece nejmodernější konstrukce se seznámili během návštěvy Pražské mincovny i zástupci světoznámé zbrojovky I.W.I. a další odborníci sledující moderní trendy v strojírenství.

Počítačem řízené vakuového kalení mincovních razidel patří k technicky nejpokročilejšímu postupu jejich tvrzení. Vakuové kalení získává v průběhu posledních let neustále vyšší význam a patří neodlučně díky svému vysokému technickému standardu k “jakostnímu kalení”. Mimo toho je vakuové kalení ekologické, čisté a díky moderním řídícím jednotkám také hospodárné. Vzhledem k rozměrovým změnám a deformacím neexistuje žádný srovnatelný postup.

Vakuové kalení je ohřev zpracovávaných dílů ve plynotěsném zařízení, přičemž odsátím vzduchu dosáhneme vakua řádově 5-2 mbar. Poté je vsázka postupně v několika krocích ohřívána až na kalící teplotu. Ohřev zajišťují grafitové tyče. Chlazení dílů probíhá vháněním plynného dusíku až o tlaku 6 bar.

Při každém ohřevu reaguje kyslík s povrchem součásti (oxidace). Tato reakce je tím silnější, čím je teplota vyšší. Při adekvátně dlouhé prodlevě na vyšší teplotě dochází k tvorbě okují (od cca. 600°C) a k částečnému nebo úplnému oduhličení povrchu (od cca. 780°C). Takto vzniklá vrstva se dá odstranit pouze mechanicky. Z tohoto důvodu je při každém ohřevu od cca 400 °C nutná ochranná atmosféra. Ve většině případů stačí jako ochranný plyn dusík. Při vyšších teplotách, které se většinou ve vakuových pecích vyskytují (obvyklá kalící teplota 850 °C – 1200 °C), skýtá vakuum podstatně lepší ochranu před oduhličením. I při kalících teplotách okolo 1300 °C jsou součásti po kalení kovově lesklé.
Pražská mincovna (PM) je nejmladší evropská mincovna. Zaměřuje se na ražbu mincí a uměleckých medailonů špičkové kvality z drahých kovů, především pak z ryzího zlata a stříbra. PM působí v České republice a na Slovensku. Její produkce, která se setkala s mimořádně pozitivním ohlasem na světových výstavách v Berlíně a v Singapuru, míří do řady evropských i mimoevropských zemí. Ražby pražské mincovny lze zakoupit v podnikových prodejnách a na e-shopu Zlatemince.cz