Památková rezervace Trenčín – Slovenské město Trenčín se nachází na západě země v údolí řeky Váh, zhruba 110 kilometrů od Bratislavy a 12 kilometrů od hranic s Českou republikou. Centrum tohoto historického města bylo v roce 1987 vyhlášeno památkovou rezervací.
Trenčín patří k nejstarším městům na Slovensku: první písemné zmínky o něm pocházejí ze 12. století. Místo však bylo díky výhodné strategické poloze osídleno už v době kamenné, což dokládají četné archeologické nálezy. Obchodnímu rozvoji z geografického pohledu nahrával vydatný tok Váhu i blízkost tří karpatských průsmyků. Trenčínem procházela jedna z větví kupecké Jantarové stezky.
Charakteristickou dominantu Trenčína tvoří hrad, který byl vyhlášen za národní kulturní památku. Na stěně hradní skály se dochoval nápis z roku 179 n. l., připomínající vítězství II. římské legie nad vojskem germánského kmene Kvádů.
K vyhledávaným trenčínským památkám patří opevněný, původně gotický kostel Narození Panny Marie z roku 1324, který byl později přestavěn v duchu renesančního slohu. Nedaleko se nachází karner sv. Michala, jediná dochovaná čistě gotická stavba. Původně kaple s kostnicí sloužila za tureckých válek jako zbrojnice, později jako sýpka.
Dominantou severozápadní části Mírového náměstí je římskokatolický kostel svatého Františka Xaverzkého. Vysvěcen byl v roce1657. Původně jezuitský svatostánek přešel roku 1776 pod správu piaristického řádu.
Ve středu Mírového náměstí se nachází morový sloup z roku 1712. Upomíná na morovou epidemii, která Trenčín postihla o dva roky dříve. Sloup v barokním stylu zbudovali na popud trenčínského a liptovského župana grófa Mikuláše Illésházyho vídeňští kameníci.
K nepřehlédnutelným trenčínským stavbám patří také židovská synagoga se střechou ve tvaru kopule.
Mezi chráněné památky se řadí i renesanční farské schody z roku 1568. Začínají na konci Farské ulice a směřují k trenčínskému hradu.