Pierre de Coubertin (1. 1. 1863 - 2. 9. 1937) – francouzský pedagog, propagátor sportu a tělesné výchovy. Do historie se zapsal především jako zakladatel novodobých olympijských her.
Muž, kterému svět vděčí za obnovením starověké sportovní tradice, se narodil v aristokratické rodině Charlese Louise de Frédy v Paříži. Coubertin, což bylo příjmení jeho matky a pod nímž vešel do dějin, od mládí hodně cestoval. Jako pedagogovi mu imponoval především anglický školský systém s velkým podílem tělesné výchovy. Věřil, že sport prospěje nejen fyzickému zdraví mládeže, ale zároveň utuží její morálku a sebevědomí. Od tohoto postoje bylo už jen blízko k myšlence na oživení olympijských her, která možná vznikla díky archeologům, odkrývajícím v té době starověkou řeckou svatyni Olympii. Dějiště antických her zakázaných v roce 394.
O rovných tisíc pět set let později, tedy roku 1894, Coubertin zorganizoval Kongres pro obnovení olympijských her, jehož delegáti 23. června zvolili řídící orgán Mezinárodního olympijského výboru (MOV). On sám pak v letech 1894 – 1896 působil jako jeho generální tajemník. Coubertin propagoval myšlenku, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Sportovní klání měla totiž v jeho představách sloužit i ke sbližování národů a k upevňování zdravé národní hrdosti sportovců i jejich fanoušků.
Pierre de Coubertin je autorem dosud používané olympijské přísahy atletů a úvodní i závěrečné ceremonie her. Zemřel 2. září 1937 v Ženevě, pochován je ve švýcarském městě Lausanne, kde sídlí Mezinárodní olympijský výbor. Coubertinovo srdce bylo na jeho přání uloženo v památníku nedaleko antické Olympie.