Antonín Švehla (15. 4. 1873 - 12. 12. 1933) – český a později československý politik, ministerský předseda tří prvorepublikových vlád. Před vznikem Československa jeden z vedoucích činitelů protirakouského odboje, spolupracovník Tomáše Garrigua Masaryka. 28. října se podílel na vyhlášení samostatného československého státu, od téhož roku se stal poslancem Národního shromáždění.
Antonín Švehla se narodil v Hostivaři (dnes součást Prahy), kde po smrti otce vedl rodinné hospodářství. Před vznikem Československa se angažoval v Českém sdružení zemědělců, jehož se v roce 1902 stal místopředsedou, později působil jako poslanec zemského sněmu. Byl také spoluzakladatelem časopisu Venkov, který začal vycházet v roce 1906. Švehla se angažoval v agrární straně a v roce 1909 se stal její předsedou.
Spolu s Rašínem, Soukupem, Stříbrným a Šrobárem patří ke skupině "mužů 28. října", jak byla nazývána pětice politiků, která zorganizovala převrat vedoucí ke vzniku samostatného Československa.
Jako ministr vnitra v období 1918-20 se Švehla významně zasloužil o vznik první československé ústavy. V letech 1922 až 1929 byl předsedou celkem tří československých vlád. V roce 1927 byl dokonce navržen na prezidentského kandidáta, což ale odmítl a vyslovil se za znovuzvolení Tomáše G. Masaryka.