Mincovna České mincovny a fakta.


CO SE NEVÍ O ČESKÝCH MINCOVNÁCH

V Čechách není státní mincovna.

Existují u nás dvě soukromé mincovny. Pražská mincovna a.s. i Česká mincovna a.s. jsou rovnoprávné privátní akciové společnosti. Stát ani ČNB nemá v žádné z mincoven majetkovou spoluúčast. Žádná z mincoven nemá status "oficiální" mincovny.

České pamětní mince i oběživo se dodnes razí v Jablonci nad Nisou, na základě smluvních vztahů uzavřených mezi ČNB  a Českou mincovnou a.s. před vznikem Pražské mincovny a.s (r. 2011).

Snahy o uchování monopolního postavení jedné mincovny a úsilí o rozdělení ražby mezi obě mincovny se střetávají i v mediální a právní rovině.

Ihned po vzniku Pražské mincovny a.s. na podzim roku 2011 bylo v českých médiích zveřejněno nařčení PM z nekalé soutěže. Česká mincovna a.s. poté podala soudní žalobu a domáhala se zákazu názvu svého konkurenta. Více o průběhu a výsledku soudního sporu mincoven

 

Pouze dvě české mincovny dosahují světové úrovně kvality ražby z leštěných razidel.

I když na českém trhu působí více subjektů nabízející výrobu mincí s jejichž nabídkou se můžete setkat v automatech a na poutích, pouze dvě české mincovny dokáží realizovat ražbu z leštěných razidel, která je příznačná pro nejvyšší dosažitelnou jakost ražby.

Pražská mincovna je jediná na našem trhu, nabízející navíc i techniku leštěného reliéfu.

 
   
www.Prazska-mincovna.cz - Mincovna pro české sběratele. Mince a medaile z drahých kovů. ©2018 Pražská mincovna a.s.