Louis de Funes (31. 7. 1914 - 27. 1. 1983) – slavný francouzský divadelní a filmový herec, jeden z nejlepších světových komiků. Nezapomenutelnou roli sehrál například v kasovním trháku Velký flám, bavil jako cholerický komisař Juve v komediální trilogii o Fantomasovi nebo jako strážmistr Cruchot ve filmech o četnících ze Saint-Tropez.
Louis de Funes se narodil na pařížském předměstí Courbevoi, jen tři dny po začátku první světové války. Oba jeho rodiče byli Španělé a do Francie přišli za prací ze Sevilly. Přesto, že byl umělecky nadaný, cesta k filmu nebyla jednoduchá a než se stal hercem, vyzkoušel si řadu různých zaměstnání. Nějaký čas se živil i jako kavárenský jazzový pianista: v tomto období poznal svoji druhou ženu, s níž se oženil v roce 1943.
Před filmovou kamerou se poprvé objevil v roce 1946 ve snímku Barbinzonovo pokušení. Jednalo se o podružnou roli, jakých ho čekala ještě řada, nicméně postupně přibývaly i významnější úlohy. Do hlavní role byl poprvé obsazen ve filmu Jako chlup v polévce z roku 1957. Skutečnou slávu mu ale přinesla až hlavní role v divadelní hře Oskar, s níž absolvoval stovky repríz a která se dočkala i filmového zpracování.
Funesovou devizou byla až zbrklá bezprostřednost doprovázená legračními grimasami, které u diváků vzbuzovaly salvy smíchu. Toho všeho si do sytosti užívali v komediích Četník ze Saint-Tropez, Velký flám, Jeden hot a druhý čehý, Pošetilost mocných, Grand restaurant pana Septima a v mnoha dalších. K legendám už patří komediální krimi trilogie o tajemném zločinci Fantomasovi, kde ztvárnil živelného komisaře Juvea. V těchto filmech mu sekundoval další vynikající francouzský herec Jean Marais. Posledním filmem, v němž komik vystoupil, má název Četník a četnice. Brzy po skončení natáčení dostal Louis de Funes infarkt, na jehož následky 27. ledna 1983 zemřel. Zajímavostí je, že za nejlepšího Funesova zahraničního dabéra je považován nezapomenutelný František Filipovský, což potvrdil i sám francouzský herec.