Mincovna

RAZÍME VÁŠ ÚSPĚCH

Ručně leštěné medaile z Pražské mincovny.
Reprezentativní, ceremoniální dar.

Vitana

S medailí se předává hodnota neměřitelná běžnými penězi. Respekt. Úcta. Uznání. Medaile je nositelkou vyšších hodnot a ideálů.

VitanaNechejte se inspirovat touto pamětní ražbou i vy. Připravíme vám unikátní výtvarné dílo, které bude navěky připomínat významné milníky vaší společnosti. Ponese vaši značku, vaše úspěchy, vaše myšlenky, váš odkaz...

Vitana

Vitana, a.s. je firma zabývající se výrobou potravinářského sortimentu, jejíž hlavní výrobna je v Byšicích na Mělnicku. Původní státem řízený národní podnik vznikl na základech dvou soukromých a po druhé světové válce znárodněných podniků – společností Graf a Maggi. Původně pražský podnik Graf, spol. s.r.o vznikl roku 1919. V roce 1920 zahájil malovýrobu sladových výtažků v Podbabě a již rok poté se zaregistroval jako akciová společnost. V roce 1925 firma koupila budovu cukrovaru (pocházejícího z roku 1872) v Byšicích. V Praze vybudovala velké sklady a nové sídlo firmy na Florenci. Postupně rozšiřovala sortiment, v oboru polévek se firma stala v předválečném období největším českým výrobcem. Po roce 1945 byla ve firmě zavedena národní správa a od roku 1948 se změnila na Československé mlýny, národní podnik Praha II. Poté následovala řada reorganizací a vznik národního podniku Vitana v Byšicích. Prostřednictvím poválečného znárodnění se součástí nově vzniklého národního podniku Vitana stala tuzemská pobočka koncernu Maggi v Kralupech nad Vltavou. Název Vitana je s ohledem na její sortiment zřejmě odvozen z latinského slova vita (život), respektive vitalitas (životnost). Ochranná známka Vitana byla zaregistrována roku 1950 a v prosinci téhož roku začala výroba prvního výrobku značky Vitana. Šlo o polévkové koření, jehož složení bylo prakticky identické s dosavadní produkcí značky Maggi, které díky tomu už stát nemusel oficiální cestou v rámci zahraniční licence vyráběl v dosavadním objemu. Po roce 1989 došlo k rozpadu národních podniků. V roce 1991 se z podniku odloučil závod 03 v Pardubicích, který s výrobnou kávovin převzala firma Kávoviny a.s. Pardubice. Od roku 1992 je registrována jako Vitana a.s. (IČ 14803691), později se stala samostatnou divizí norského nadnárodního koncernu Rieber & Søn, od roku 2013 společnost převzal norský holding Orkla.

Vitana
Detail medaile Vitana