Pražská mincovna: Z důvodu celozávodní dovolené (22.7.-4.8.) je dostupnost výrobků mincovny omezena.
Mincovna


Paměť národa 2014: ražby Pražské mincovny v Národním divadle


PRAHA 17. 11. 2014

Program předávání Cen Paměti národa získal v roce 2014 poprvé mezinárodní rozměr. Česká nezisková organizace Post Bellum ocenila pět osobností odboje z pěti postkomunistických zemí. Akce v Národním divadle se zúčastnila také Pražská mincovna, která zajistila výrobu pamětní medaile Memory of Nations a v samostatné expozici představila další významné ražby ze své produkce. Převládaly tituly zaměřené na převratné události moderních dějin naší země. Programem provázel Marek Eben.

Událost přitáhla mimořádný zájem nejen v České republice, ale i v zahraničí. V přímém přenosu ji vysílalo hned několik televizních společností. Nezisková organizace Post Bellum udělila Ceny Paměti národa pěti osobnostem, které se dokázaly postavit komunistické totalitě. Česká učitelka Dana Vargová se v osmdesátých letech obětavě starala o postiženého syna, ale ani to ji nezabránilo v protirežimních aktivitách. Manfred Matthies převáděl tajnými tunely východní Němce do Západního Berlína. Papežem vysvěcený slovenský kněz Anton Srholec se vrátil do znormalizované Bratislavy, aby tam nezištně pomáhal věřícím. Polák Kornel Morawiecki řídil Bojující Solidaritu šest let z ilegality a Maďar János Kenedi ve svém budapešťském bytě organizoval slavné opoziční semináře.

Osobnosti hodnotily kvalitu ražeb PM

O expozici Pražské mincovny, v níž převažovala umělecky zpracovaná témata, která hýbala moderními českými dějinami, byl v Národním divadle velký zájem. Mezi osobnostmi, jež ředitel Pražské mincovny Pavel Trtík osobně přivítal, byli například český politik Petr Pithart nebo teolog a nositel Templetonovy ceny Tomáš Halík. Oba ocenili nejen technickou kvalitu ražeb, ale zejména témata, na něž by mladá generace rozhodně neměla zapomínat. Zvláště srdečně přivítali zástupci Pražské mincovny také Antona Srholce, laureáta Ceny Paměti národa.

Hudební legendy

Součástí večera byl hudební program, ve kterém vystoupili John Cale (Velvet Underground), Gábor Presser (Omega), skupina Pankow z Berlína, polská formace Raz, Dwa, Trzy, David Koller nebo legendární Marián Varga se zpěvačkou Janou Kirschner. O závěr celého programu se postaral Pražský výběr. Záštitu nad letošními Cenami převzal Ivan M. Havel. Moderátorem večera byl Marek Eben a v přímém přenosu jej vysílaly Česká televize, Slovenská televize, Telewizja Polska, maďarská televize ATV a německá Mitteldeutscher Rundfunk. Režisérem večera byl Břetislav Rychlík.

- Další křty medailí