Mincovna


Václav Neckář se podílel na dokončení své vlastní medaile


Praha 3. 10. 2014

Pamětní medaile s portrétem Václava Neckáře, která vyšla u příležitosti vydání jeho nového alba, má zajímavou historii. Motiv totiž zpracoval český muzikant a výtvarník Jaromír Švejdík, který je spoluautorem komiksu Alois Nebel i stejnojmenného filmu. Finální sádrovou předlohu nové ražby v prostorách Pražské mincovny navíc osobně dotvořil sám Václav Neckář.

Václav Neckář dorazil 3. listopadu do prodejní galerie Pražské mincovny v Obecním domě v doprovodu svého bratra Jana. Tam na něj už čekali nejen zástupci Supraphonu a Pražské mincovny, ale i rytec a medailér Miroslav Schovanec. Ten legendu české populární hudby nejprve krátce zaškolil a potom už se zpěvák chopil nástroje a soustředěně do sádrového modelu budoucí medaile vyryl část fragmentu.

Po Karlu Gottovi a Heleně Vondráčkové je Václav Neckář teprve třetím novodobým českým zpěvákem, který se může pochlubit pamětní medailí se svým jménem. A podoba této numismatické novinky byla pro mnohé překvapením. „Ražbu jsme chtěli pojmout netradičně, tak, aby se do zpracování návrhu přímo zapojil Václav Neckář. Zároveň nám nešlo o jeho realistickou podobu,“ prozradil výkonný ředitel Pražské mincovny Jan Hrubý. Autorem výtvarného návrhu medailonu se stal mnohostranně nadaný umělec, výtvarník, skladatel a muzikant Jaromír Švejdík, kterého proslavil později zfilmovaný komiks Alois Nebel a jehož s Václavem pojí mnohaleté profesní i osobní vazby. „Vzpomeňme například jejich spolupráci na desce Dobrý časy se skladbou Půlnoční, která se stala velkým hitem,“ upřesnil Hrubý, s tím, že podoba Václava Neckáře je tedy vcelku pochopitelně stylizovaná v duchu komiksu.

I výroba může být zábavná

S nápadem na realizaci pamětní medaile přišlo hudební vydavatelství Supraphon. „Numismatikou se nezabývám, takže jsem neměl ponětí, kdo v Čechách mince či medaile vyrábí. Jak to tak bývá, k oslovení Pražské mincovny jsme se dostali více méně náhodou. Slavili jsme narození prvního potomka jednoho z mých známých a šťastný tatínek dostal jako jeden z dárků dukát k narození dítěte. Líbil se mi jeho design a originální zpracování, byl to čáp s miminkem v provedení origami, to mne zaujalo,“ prozradil manažer Supraphonu Michal Máka. „Už při prvním kontaktu s Pražskou mincovnou se mi zamlouvala jejich snaha pojmout celou emisi pamětní medaile věnované Václavovi jinak a netradičně, také se mi líbilo, že si přáli, aby ražba a příprava medailonu byla pro všechny zábavou a novou zkušeností, takže jsme se na spolupráci dohodli ihned na první schůzce,“ dodal Máka.
A zábavnou se finalizace návrhu skutečně stala. Hlavně díky dobře naladěným bratrům Neckářovým, kteří novinářům ochotně poskytovali rozhovory i rozdávali autogramy ostatním návštěvníkům prodejní galerie Pražské mincovny. „Nová deska bude mít název Mezi svými a podíleli se na ní autoři, kteří jsou generačně o něco mladší. Mezi nimi je i kamarád Filip Rácz, který mi napsal krásnou písničku,“ netajil se Václav Neckář.
Ostravský zpěvák skupiny Fíha si slavnostní dokončení návrhu nové medaile samozřejmě nemohl nechat ujít. „Ta písnička se jmenuje Tak ruku mi dej. Je to o samotáři, který o Vánocích loví dívku, ženu a náhodou jednu na ulici potká a osloví ji. Bůhví, jestli s ním ty svátky stráví. Je to taková decentní písnička,“ popsal téma skladby Filip Rácz. Deska Mezi svými vyšla 31. října.

Každý exemplář s vlastním číslem

Jak už je u Pražské mincovny zvykem, přednost před kvantitou dostává kvalita a platí to v plné míře i u medaile s Václavem Neckářem. Výchozím materiálem pro ražbu této numizmatické rarity se stalo ryzí zlato a čisté stříbro. Každý exemplář navíc dostal jedinečné pořadové číslo. To je vyražené na hraně, takže budoucí majitel si může být jistý, že vlastní opravdový unikát. Medaile z obou kovů mají shodný průměr 37 milimetrů a stejná je i hmotnost 31, 1 gramu (1 Oz).

Speciální edice v barvě vinylu

Nové hudební album Václava Neckáře se dočkalo také speciální vinylové edice. A právě k ní připravila Pražská mincovna mimořádnou stříbrnou emisi s novátorskou úpravou povrchu v černém smaltu. „Tyto stylové ražby budeme dodávat pouze s vinylovým albem Václava Neckáře,“ upřesnil před časem Hrubý.

Herec a legenda českého popu

Václav Neckář na sebe upozornil už v roce 1962, kdy se objevil na prknech Mosteckého divadla pracujících. Po angažmá v plzeňském písničkovém divadélku Alfa nastoupil v roce 1966 do divadla Rokoko. To už měl za sebou první nahrávky pro Český rozhlas. Asi vrcholem Neckářovy herecké kariéry byly role v Menzelových filmech Ostře sledované vlaky a Skřivánci na niti. První z nich v roce 1967 ocenila Americká filmová akademie filmových umění a věd Oskarem za nejlepší cizojazyčný film. Po boku amerického herce Deana Reada se Neckář objevil ve westernu Zpívej kovboji, ale zahrál si i v úspěšné pohádce Šíleně smutná princezna.

Neckářova hudební kariéra, s tou hereckou často úzce propojená, ovlivnila hned několik generací posluchačů. V letech 1968 až 1970 působil společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou v pěveckém triu Golden Kids. Jako frontman skupiny Bacily, kterou vedl jeho bratr Jan Neckář, absolvoval bezpočet koncertů doma i v zahraničí, jeho typicky zabarvený hlas je nositelem songů, které se staly trvalkami české popové scény. Posledním výrazným hitem se stala melancholická píseň Půlnoční, kterou po nelehkém období natočil se skupinou Umakart v roce 2011.

- Další křty medailí