Mincovna


"KŘEST" MEDAILE JOHANKY Z ROŽMITÁLU V SENÁTU ČR


Premiéra medaile Pražské mincovny a.s.

PRAHA 17. 7. 2014

Na tři desítky hostů si nenechaly ujít slavnostní prezentaci pamětní ražby vzdávající hold české královně Johaně z Rožmitálu. Symbolický křest se uskutečnil v Rytířském salonku Senátu PČR. Kmotrami se staly 1. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková a Lenka Tomešová z České manažerské asociace.

Lepší místo pro událost, které smyslem bylo představit medaili Johana z Rožmitálu, organizátoři zřejmě zvolit nemohli. Historické prostory Valdštejnského paláce dokonale umocnily atmosféru ceremoniálu. Jeho oficiální část zahájil profesor Václav Liška, předseda spolku Svatobor. Po něm pak promluvily „kmotry“ nové ražby Naděžda Goryczková, Lenka Tomešová a Alena Gajdůšková.

Krátkou řeč pronesl také autor návrhu ražby akademický sochař Michal Vitanovský: jeho slova i výsledek jeho práce ocenili přítomní potleskem.
„Zpočátku jsem svoji účast bral jako společenskou povinnost, nakonec se z toho stalo velmi příjemné setkání se zajímavými lidmi. Těch formalit bylo opravdu minimum,“ zhodnotil umělec a zároveň publicista, který se netají zájmem o valdštejnské období i samotný Valdštejnský palác.

Pak už došlo na hlavní část programu, tedy slavnostní uvedení numizmatické novinky. A to vymysleli organizátoři opravdu vtipně. Ražbu v průhledném obalu totiž před zraky přítomných ukrývala hromádka ocelových pilin. Alena Gajdůšková, která se stala první kmotrou medaile, pomalu nadzvedla víko opatřené magnetem a ten k sobě piliny v chuchvalcích přitáhl. Vznikl tak velmi působivý efekt, který vzbudil upřímný zájem všech přihlížejících. „Medaile Johana z Rožmitálu je úžasné umělecké dílo, myslím si, že bude chloubou Pražské mincovny. Jednak námětem i samotnou kvalitou zpracování,“ ocenila první místopředsedkyně Senátu.

Uvedení pamětní medaile Johana z Rožmitálu i samotnou ražbu pak v závěru zhodnotil i profesor Václav Liška. „Myslím, že to bylo příjemné setkání lidí, kteří mají vztah k historii a mají si co říct. Akci hodnotím jako velice úspěšnou, věřím, že spoustě lidem se vryje do paměti okamžik, kdy se medaile vynořila z pilin,“ je přesvědčen Liška, který vznik díla sledoval od prvních kresebných návrhů. „Musím říct, že kolega Vitanovský má k těmto historickým tématům vztah, umí se do nich vžít a dokonale ztvárnit podstatné myšlenky na malé mincovní ploše, což není vůbec jednoduché. Po stránce rytecké i výrobní odvedla Pražská mincovna tradičně kvalitní dílo,“ dodal Václav Liška.

Mezi hosty se objevili také starostové měst, která mají s tématem historickou souvislost: Zdeněk Wetter z Kunštátu, Ladislav Langr z Poděbrad a Josef Vondrášek z Rožmitálu pod Třemšínem. Ti se nyní mohou pyšnit symbolickým titulem Otec medaile. Do Rytířského sálu ale dorazili například také zakladatelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová nebo významný český filozof Erazim Kohák s manželkou. Pražskou mincovnu v Rytířském sále reprezentovali předseda představenstva Pavel Trtík a finanční ředitel Jaroslav Tomanec.

Johanka z Rožmitálu má mezi manželkami českých králů výsadní postavení. Nejen proto, že jako jediná mezi nimi byla příslušnicí české šlechty. Stala se vlivnou postavou, která po boku svého manžela Jiřího z Poděbrad aktivně ovlivňovala vývoj domácí politiky. Její význam neupadl ani po králově smrti. Medaili připomínající tuto pozoruhodnou osobnost české historie razí Pražská mincovna z čistého zlata, stříbra i mědi. První dvě verze jsou zajímavé velmi nízkým nákladem i číslováním. Emisní limit pro zlaté ražby Johana z Rožmitálu činí pouhých deset kusů, z toho jeden exemplář je v provedení proof. Stříbrná verze je omezena počtem pěti set kusů, z čehož 300 jich bude v úpravě proof. Ostatní jsou v bankovní kvalitě nebo v úpravě patina. „U měděných ražeb nebyl emisní limit stanoven,“ upřesnil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík. Průměr všech verzí činí 50 milimetrů. Zlaté ražby váží rovné dvě troyské unce (62,2 g), stříbrné mají hmotnost 42 gramů.

- Další křty medailí