MincovnaNATALI RUDEN


Křest raženého šperku módní návrhářky.

PRAHA 22. LEDNA 2015

Novou kolekci šatů, ovlivněnou principem jin a jang, představila v Praze módní návrhářka Natali Ruden (NR). Mezi hvězdami českého modelingu nešla přehlédnout světoznámá modelka Andrea Verešová. Módní show moderoval známý televizní pár Borhyová - Koranteng. Přehlídka se zároveň stala premiérou stříbrného medailonu s logem NR, který na zakázku salonu vyrazila Pražská mincovna.

To, že se nová kolekce Natali Ruden ponese v duchu taoistického principu protikladů jin a jang, naznačily už řady křesel obklopující molo. Pořadatelé je totiž ve výstavní síni Mánes stylově rozdělili na černou a bílou část. Ještě než začala promenáda modelek, mezi nimiž nechyběly ani Andrea Verešová nebo Miss České republiky Aneta Vignerová, Veronika Procházková a Gabriela Kratochvílová, přivítala hosty známá moderátorská dvojka Lucie Borhyová a Rey Koranteng. A pak už začala přehlídka ženské krásy, kreativity návrhářů a mistrů krejčovského řemesla. Nápadité a přitom vkusné modely oceňovali návštěvníci častým potleskem. Tomu ocenění se nevyhnul ani mužský zástupce mezi modelkami: asi největší odezvu publika si užil, když v roli ženicha vedl Andreu Verešovou oděnou do svatebních šatů. „Jednou z výhod mé profese je, že si můžu vyzkoušet mnoho druhů oblečení, mezi nimi znovu u svatební šaty,“ nechala se slyšet slavná modelka.

Stříbrná medaile jako doplněk
Premiéru měl v Mánesu i jeden velmi zajímavý módní doplněk. Tím byl medailon z ryzího stříbra s logem NR. „Na rozdíl od běžných mincí nebo medailí, má tato speciální ražba dva otvory, kterými se dá provléct pásek. Může tak posloužit jako ozdobná spona, atraktivní přívěšek nebo náramek,“ poznamenal mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík, který dohlížel na výrobu tohoto unikátního medailonu. Ražba má na hraně uvedený punc. prohlédnout si ho je možné na numismatických stránkách Zlatemince.cz.

Hvězdy TV Nova zaujaly ražby z drahých kovů
Jako znalec historie i milovník numizmatiky se překvapivě projevil Rey Koranteng. Ten se dlouho nemohl odtrhnout od expozice Pražské mincovny, kterou navštívil společně s Lucií Borhyovou. „Tyto mince z ušlechtilých kovů mám rád, a to přitom nejsem hamižný člověk. Jsou totiž přenádherné a je v nich ukryto i něco nehmotného, jakési charisma, které nesouvisí přímo s jejich fyzickou hodnotou,“ svěřil se známý moderátor a prozradil, že za zájmem o mince může být i jeho vstřícný vztah k dějinám. Detailně si prostudoval zejména pamětní medaili navrženou Karlem Zemanem k výročí bitvy u Lipska v roce 1813. „Na tak malém prostoru vyjádřit nějakou emoci, to je velké umění,“ pokýval Koranteng uznale hlavou. Nadšení z expozice neskrývala ani Lucie Borhyová. Jako mladá maminka si pak odnesla zlatý Dukát k narození dítěte, který Pražská mincovna razí podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Oppla.Další křty medailí